Rynek nanorurek węglowych na drodze dynamicznego wzrostu

Firma Transparency Market Research opublikowała raport, w którym omawia globalny rynek nanorurek węglowych i przedstawia prognozy na lata 2015-2023. Rynek ten został wyceniony na 1,13 mld dolarów w 2014 roku. Analitycy przewidują, że w 2023 roku osiągnie on 6,81 mld dolarów, co w okresie 2015-2023 oznacza roczny wzrost CAGR na poziomie aż 22,1%. Rozwój rynku nanorurek węglowych napędzany będzie głównie przez ich wzrastające zastosowanie w kompozytach, elektryce i elektronice, a także w aplikacjach energetycznych.

Posłuchaj
00:00

Popyt na węglowe nanorurki (CNT - carbon nanotubes) jest szczególnie wysoki w przemyśle lotniczym, obronnym i elektronicznym, głównie z uwagi na ich lekkość połączoną z niezwykłą wytrzymałością. Na świecie najczęściej wykorzystuje się nanorurki wielościenne, które w 2014 r. stanowiły ponad 90% udziału w globalnym rynku nanorurek węglowych. Składają się one z wielu warstw, które są na siebie nakładane i walcowane, aby stworzyć strukturę cylindryczną. Wielościenne nanorurki węglowe charakteryzują się przewodnością cieplną pięć razy wyższą niż miedź, doskonałą przewodnością elektryczną oraz wysoką wytrzymałością mechaniczną, do 20 razy wyższą niż stal.

Ważnym segmentem rynku nanorurek węglowych jest także produkcja nanorurek jednościennych. Są one wykonywane w postaci cylindrów o średnicy od 1 do 1,5 nm.

Największe zapotrzebowanie na nanorurki od kilku lat występuje w  segmencie polimerów. W materiałach tych poprawiają one właściwości mechaniczne uzyskiwanych kompozytów. Na drugim miejscu znalazł się sektor elektryczny i elektroniczny. Systematycznie wzrasta udział CNT w zastosowaniach takich, jak ogniwa słoneczne, półprzewodniki, tranzystory, czujniki dotykowe, ultraprzewodząca miedź czy urządzenia elektromagnetyczne.

Z punktu widzenia popytu na rynku nanorurek dominuje region Azji i Pacyfiku. Na obszar ten w 2014 r. przypadło ponad 40% światowego zapotrzebowania. W prognozowanym przez Transparency Market Research okresie stan ten ma się utrzymać. Znaczny wzrost popytu na nanorurki węglowe przewidywany jest dla Ameryki Północnej i Europy, natomiast w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce ewentualne zwiększenie zapotrzebowania ma być raczej umiarkowane.

źródło: Solid State Technology

Powiązane treści
Światowy rynek nanorurek węglowych będzie rósł rocznie o prawie 18%
Nanorurki węglowe w tranzystorach pokonały krzem
Chiny wychodzą na prowadzenie w grafenie i nanorurkach
Nanorurki i grafen posłużą do budowy superkondensatorów
Opracowano użytkową formę ultralekkich przewodów z nanorurek węglowych
IBM ogłasza przełom w technologii nanorurek węglowych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Aktualności
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Aktualności
Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów