Rynek nanorurek węglowych na drodze dynamicznego wzrostu
| Gospodarka ArtykułyFirma Transparency Market Research opublikowała raport, w którym omawia globalny rynek nanorurek węglowych i przedstawia prognozy na lata 2015-2023. Rynek ten został wyceniony na 1,13 mld dolarów w 2014 roku. Analitycy przewidują, że w 2023 roku osiągnie on 6,81 mld dolarów, co w okresie 2015-2023 oznacza roczny wzrost CAGR na poziomie aż 22,1%. Rozwój rynku nanorurek węglowych napędzany będzie głównie przez ich wzrastające zastosowanie w kompozytach, elektryce i elektronice, a także w aplikacjach energetycznych.
Popyt na węglowe nanorurki (CNT - carbon nanotubes) jest szczególnie wysoki w przemyśle lotniczym, obronnym i elektronicznym, głównie z uwagi na ich lekkość połączoną z niezwykłą wytrzymałością. Na świecie najczęściej wykorzystuje się nanorurki wielościenne, które w 2014 r. stanowiły ponad 90% udziału w globalnym rynku nanorurek węglowych. Składają się one z wielu warstw, które są na siebie nakładane i walcowane, aby stworzyć strukturę cylindryczną. Wielościenne nanorurki węglowe charakteryzują się przewodnością cieplną pięć razy wyższą niż miedź, doskonałą przewodnością elektryczną oraz wysoką wytrzymałością mechaniczną, do 20 razy wyższą niż stal.
Ważnym segmentem rynku nanorurek węglowych jest także produkcja nanorurek jednościennych. Są one wykonywane w postaci cylindrów o średnicy od 1 do 1,5 nm.
Największe zapotrzebowanie na nanorurki od kilku lat występuje w segmencie polimerów. W materiałach tych poprawiają one właściwości mechaniczne uzyskiwanych kompozytów. Na drugim miejscu znalazł się sektor elektryczny i elektroniczny. Systematycznie wzrasta udział CNT w zastosowaniach takich, jak ogniwa słoneczne, półprzewodniki, tranzystory, czujniki dotykowe, ultraprzewodząca miedź czy urządzenia elektromagnetyczne.
Z punktu widzenia popytu na rynku nanorurek dominuje region Azji i Pacyfiku. Na obszar ten w 2014 r. przypadło ponad 40% światowego zapotrzebowania. W prognozowanym przez Transparency Market Research okresie stan ten ma się utrzymać. Znaczny wzrost popytu na nanorurki węglowe przewidywany jest dla Ameryki Północnej i Europy, natomiast w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce ewentualne zwiększenie zapotrzebowania ma być raczej umiarkowane.
źródło: Solid State Technology