W ramach programu GRAF-TECH, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, polscy przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie prac nad opracowaniem i wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań opartych na wykorzystaniu grafenu. Nabór wniosków potrwa do 4 czerwca i będzie to najprawdopodobniej jedyna szansa, aby uzyskać środki z tego programu, ponieważ inicjatywa NCBiR cieszy się dużym zainteresowaniem - oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte.
Grafen to materiał wykazujący się szeregiem unikatowych właściwości, takich jak niski ciężar właściwy, duża elastyczność i wytrzymałość, wysokie przewodnictwo elektryczne i cieplne, a także przezroczystość. Właściwości te, nie występują w takiej kombinacji w jakimkolwiek innym materiale. Dzięki polskim naukowcom jesteśmy dziś znacznie bliżej możliwości jego produkcji na skalę przemysłową.
Badania nad grafenem stają się inspiracją dla nowych rozwiązań technicznych w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Oczekiwane są rozliczne zastosowania, zwłaszcza w przemyśle elektronicznym oraz medycynie. Uruchomiony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju program GRAF-TECH ma na celu wzmocnienie na rynku międzynarodowym pozycji polskich przedsiębiorców rozwijających na bazie grafenu.
- Obecnie na całym świecie, zarówno w ośrodkach badawczych jak i dużych międzynarodowych firmach, realizowane są projekty badawczo-rozwojowe ukierunkowane na wytwarzanie grafenu oraz jego zastosowania. Stoimy przed ogromną szansą uzyskania istotnego udziału polskich naukowców i przedsiębiorców w tych pracach - komentuje prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBiR.
O dofinansowanie projektów będą mogły ubiegać się konsorcja oraz centra naukowo-przemysłowe, w których partnerem jest co najmniej jeden przedsiębiorca. Alokacja w konkursie wynosi 60 mln złotych.
Michał Pieniążek
źródło: NCBiR
» ITME w światowej czołówce prac nad grafenem
» Ponad ćwierć miliarda dofinansowania dla przedsiębiorców na B+R
» ITME i Seco/Warwick będą produkować grafen
» Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 500 mln zł na prace B+R
» Unijny Grafenowy Projekt Flagowy z udziałem polskiego instytutu
» Uniwersytet Cambridge otworzy Centrum Grafenu
» Grafen posłuży do magazynowania wodoru
» Rozmowa z dr. Zygmuntem Łuczyńskim z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych
» NCBiR uruchamia miliardowe fundusze na inwestycje technologiczne
» Jak elektronicy mogą zarobić na grafenie?
» Polacy opatentują metodę przemysłowej produkcji grafenu
» Krzemen - nowy materiał dla elektroniki
South Korea’s LG Display Co Ltd forecast higher panel shipments and more stable prices in the second quarter as it reported its first operating loss in six years on Wednesday, hit by a flood of supply from Chinese rivals. Sluggish sales of liquid crystal displays for TVs and investment costs of shifting production to meet growing demand for organic light-emitting diode panels also weighed on earnings in the first quarter. But CFO Don Kim said the second quarter was looking brighter, with panel area shipments expected to grow on-quarter as consumers upgraded to bigger screens to watch major sporting events. LCD panel prices should stabilize while demand for large-size OLED panels was also expected to remain strong, he added.
więcej na: www.reuters.com