Unijny Grafenowy Projekt Flagowy z udziałem polskiego instytutu

| Gospodarka Artykuły

Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu ponad miliarda euro na rozwój technologii grafenowych. Wspierane finansowo badania potrwają 10 lat. W prace zaangażowani będą naukowcy z 15 państw członkowskich UE i niemal 200 instytutów badawczych. Wśród nich znajdzie się warszawski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.

Unijny Grafenowy Projekt Flagowy z udziałem polskiego instytutu

W ramach Grafenowego Projektu Flagowego powstało konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego celem będzie szerokie wykorzystanie grafenu, począwszy od elektroniki, przez inżynierię materiałową, aż do medycyny. Przewiduje się, że grafen umożliwi opracowanie nowych metod obliczeniowych oraz rewolucyjnych rozwiązań medycznych, takich jak np. sztuczna siatkówka oka.

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie jest jedyną polską jednostką, która weźmie udział w projekcie. Polską grupą pokieruje dr inż. Włodzimierz Strupiński. Badacze zajmą się technologią wytwarzania grafenu na podłożach dielektrycznych i metalicznych. Według dr. Strupińskiego w ramach europejskiego programu rozpisany będzie wewnętrzny konkurs dotyczący przystąpienia do projektu jeszcze 20-30 jednostek badawczych, również z Polski.

W ramach badań nad grafenem w 2013 r. współpracować będzie 126 akademickich i przemysłowych grup naukowych z 17 krajów Europy. Pracami kierować będzie profesor Jari Minaret ze szwedzkiego Uniwersytetu Chalmersa. Finansowanie Grafenowego Projektu Flagowego pochodzić będzie z unijnych programów ramowych w zakresie badań naukowych i innowacji, głównie z programu "Horyzont 2020", który obejmuje lata 2014 - 2020.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również