Wynalazek NTU umożliwi wykonywanie wyraźnych zdjęć w bardzo słabym świetle
| Gospodarka ArtykułyByć może już wkrótce możliwe będzie wykonanie wyraźnego zdjęcia w ciemnym otoczeniu przy użyciu aparatu fotograficznego wyposażonego w rewolucyjną matrycę wynalezioną w Nanyang Technological University. Nowy czujnik wykonany z grafenu, jako pierwszy może reagować na szerokie spektrum światła z uwzględnieniem średniej podczerwieni. Oznacza to, że nadaje się do stosowania we wszystkich typach kamer na podczerwień, w tym kamer o dużej prędkości rejestracji oraz służących do obrazowania satelitarnego.
Grafenowy sensor jest nie tylko 1000-krotnie wrażliwszy na światło niż tanie matryce montowane we współczesnych aparatach kompaktowych, ale również zużywa 10 razy mniej energii i działa przy zastosowaniu niższych napięć. Przy masowej produkcji grafenowe matryce mogą być co najmniej pięć razy tańsze. Wynalazca grafenowego czujnika, adiunkt Wang Qijie ze Szkoły Inżynierii Elektrycznej i Elektronicznej NTU, powiedział, że to pierwszy taki przypadek kiedy czujnik o wysokiej światłoczułości i szerokim spektrum został opracowany przy użyciu czystego grafenu.
Wang Qijie wpadł na pomysł stworzenia grafenowych nanostruktur, które stają się pułapką dla generowanych światłem elektronów na znacznie dłuższy czas, co daje w efekcie silniejszy sygnał elektryczny. Takie sygnały elektryczne mogą być następnie przetwarzane w obraz, na przykład fotografie zrobione za pomocą aparatu cyfrowego. "Uwięzione elektrony" są kluczem do osiągnięcia silnej reakcji na światło. Dzięki temu grafenowa matryca może być o wiele skuteczniejsza niż obecne czujniki obrazu wykonywane w technologii CMOS lub CCD. Według ogólnej zasady, silniejsze generowane sygnały elektryczne dają wyraźniejsze i ostrzejsze zdjęcia.
Prace badawcze nad czujnikiem trwały dwa lata i kosztowały 200 tys. dolarów. Wang Qijie opatentował swój wynalazek. Następnym krokiem jest opracowanie komercyjnej wersji grafenowego czujnika optycznego.
źródło: Nanyang Technological University