wersja mobilna
Online: 407 Wtorek, 2018.06.19

Biznes

Narodowy Instytut Technologiczny ma zastąpić 114 obecnych instytutów

poniedziałek, 15 maja 2017 12:39

Rząd planuje powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego (NIT), poprzez zintegrowanie 114 obecnie istniejących instytutów badawczych, którego głównym celem będzie prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych zgodnych z polityką gospodarczą kraju. NIT będzie mógł między innymi prowadzić działalność gospodarczą, tworzyć spółki prawa handlowego i być odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoi polska nauka i gospodarka w procesie realizacji nowego modelu rozwojowego zarysowanego w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020, z perspektywą do roku 2030.

Aktualnie funkcjonuje 114 instytutów badawczych, które prowadzą badania w niemal wszystkich obszarach nauki - począwszy od nauk technicznych i ścisłych, przez przyrodnicze, rolnicze i medyczne, aż po nauki społeczne. Zdaniem pomysłodawców ustawy, to za dużo, bo prowadzi do rozpraszania zasobów.

Rząd planuje powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego (NIT)Instytuty nie są w stanie osiągnąć efektu skali, co skutkuje niewielką liczbą dużych i wartościowych projektów (szczególnie z komponentem międzynarodowym), nieefektywną polityką zakupową, ułomną obsługą procesów komunikacji z rynkiem i zarządzania własnością intelektualną, komercjalizacją i transferem wiedzy do gospodarki. Odrębne organizacje nie uczą się od siebie, a brak koordynacji zakupów powoduje nieefektywność między innymi w zakresie wykorzystania aparatury naukowej. Jak pokazały dane zebrane przez MNiSW, nawet w instytutach o wysokiej pozycji naukowej (kategoria naukowa A) infrastruktura badawcza bywa wykorzystywana w 50-70%.

Dzięki powstaniu Narodowego Instytutu Technologicznego przedsiębiorcy mają zyskać łatwiejszy dostęp do badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wszystkie instytuty wchodzące w skład NIT, który stanie się istotną częścią systemu innowacji.

 

World News 24h

wtorek, 19 czerwca 2018 20:07

Lightwave Logic has bought the polymer technology intellectual property assets of BrPhotonics Productos Optoelectrónicos of Brazil. The acquisition advances Lightwave Logic’s patent portfolio of electro-optic polymer technology with 15 polymer chemistry materials, devices, packaging and subsystems patents. It further strengthens the company’s design capabilities as it prepares to enter the 400Gbps integrated photonics marketplace. BrPhotonics’ intellectual property patent portfolio dovetails with Lightwave Logic’s development of 50Gbps packaged modulators as part of its P2IC platform to address 400Gbps datacenter and high-performance computing opportunities.

więcej na: www.electronicsweekly.com