Poniedziałek, 11 lipca 2011

Materiały i sprzęt do produkcji elektroniki - raport techniczo-rynkowy

Materiały do produkcji elektronicznej i sprzęt wykorzystywany w zakładach to duża i różnorodna grupa produktów, która oferowana jest w kraju przez kilkadziesiąt firm dystrybucyjnych i produkcyjnych. Wyroby te na rynku mają spore znaczenie, co wynika w dużej mierze z pozycji, jaką na naszym rynku zajmuje usługowy montaż kontraktowy. Jest to także pochodna wielu zmian i trendów, które najłatwiej można określić jako wzrost znaczenia jakości i zaawansowania technologii we współczesnej elektronice.

Materiały i sprzęt do produkcji elektroniki - raport techniczo-rynkowy

Rys. 1. Ocena biznesu w pierwszych sześciu miesiącach 2011 roku

Rynek materiałów cechuje się także wysokim stopniem specjalizacji i dużą liczbą ciekawych nisz technologicznych, pozwalających rozwijać biznes nawet małym, ale wąsko specjalizowanym dostawcom, którzy są w stanie prosperować w cieniu dużych firm o szerokiej ofercie i przy silnej konkurencji firm z Dalekiego Wschodu. Dla wielu dostawców materiały, akcesoria i mniejsze urządzenia technologiczne stanowią też cenny dodatek uzupełniający główną działalność biznesową.

O ile maszyny kupuje się raz na wiele lat, o tyle materiały potrzebne są na bieżąco, dzięki czemu stanowią one dobry środek do ograniczania okresowych wahań obrotów, ułatwiają utrzymanie stałego kontaktu z klientem oraz dają szansę na proponowanie usług w znacznie większej skali, jeśli chodzi o kompleksowość zaopatrzenia.

Grono firm zajmujących się zaopatrzeniem produkcji obejmuje ich kilkadziesiąt, z czego w niniejszym zestawieniu prezentujemy oferty czterdziestu dostawców. To stosunkowo dużo w porównaniu do innych sektorów elektroniki, co sugeruje, że jest to biznes, w którym zaangażowanie przynosi profity.

Nowości w pastach i stopach

Rys. 2. Procentowe zmiany sprzedaży materiałów i sprzętu do produkcji elektroniki w latach 2008-2010, w podziale na trzy grupy procentowe

Większość nowości, jakie pojawiają się na rynku w zakresie materiałów do produkcji elektroniki, urządzeń i akcesoriów, w praktyce związana jest z poprawą jakości i dokładności produkcji, lepszą kontrolą procesu technologicznego, precyzją montażu, czyli innymi słowy wiąże się z lepszą technologią. Przykładem mogą być specjalne pasty lutownicze do procesu "pin in paste", pozwalające montować automatyczne podzespoły THT na płytkach drukowanych i lutować je w piecu rozpływowym.

Nowe bezołowiowe pasty lutownicze mają też często podwyższoną wytrzymałość mechaniczną, porównywalną z produktami ołowiowymi oraz lepsze parametry fizykochemiczne, umożliwiające precyzyjne nakładanie i dawkowanie po to, aby dało się montować wielokońcówkowe układy scalone o małym rastrze wyprowadzeń.

Do nowości w pastach lutowniczych można też zaliczyć produkty o przedłużonej trwałości do blisko roku, które kierowane są do firm realizujących nieregularną produkcję, montujących płytki prototypowe lub zajmujących się serwisem. Odejście od technologii ołowiowej spowodowało też wysyp nowych stopów lutowniczych.

Producenci eksperymentują z różnymi mieszankami metali po to, aby ograniczyć liczbę powstających defektów w kontaktach podczas montażu, starają się poprawić stabilność długoterminową połączeń i zapewnić lepsze zwilżanie powierzchni.

Karty katalogowe za każdym razem zawierają wiele wykresów i odniesień do starszych produktów, w stosunku do których nowe materiały zapewniają duży postęp. Skład chemiczny większości nowych stopów wydaje się bazować na cynie, do której dodawane są niewielkie ilości dodatków takich jak miedź, nikiel, german, srebro i innych metali.

Jacek Tomaszewski

prezes zarządu firmy Semicon

  • Jakie nowości rynkowe pojawiają się na rynku w zakresie zaopatrzenia produkcji?

W związku z nowymi inwestycjami w przemyśle oświetleniowym LED, rozwojem technologii diod LED i ich montażu obserwujemy wzmożone zainteresowanie żywicami do zalewania o dobrych właściwościach termoprzewodzących, materiałami przewodzącymi i żywicami transparentnymi do zalewania modułów LED.

Wiele dzieje się też w technologii szablonów SMT, a zmiany związane są z miniaturyzacją elementów. Nowe opracowania wykonane są z niklu, co polepsza uwalnianie pasty z otworów, wykonuje się też szablony stopniowane, umożliwiające użycie większej rozpiętości różnych wymiarowo elementów SMD.

Sporo uwagi poświęca się również zwiększeniu trwałości szablonów oraz ograniczeniu częstotliwości ich mycia. Po stronie stopów lutowniczych na rynku pojawiają się nowe, tańsze materiały lutownicze, w których ograniczono zawartość srebra przy prawie niezmienionych własnościach mechanicznych w porównaniu do dotąd używanych.

  • Co w największym stopniu sprzyja rozwojowi tego sektora rynku?

Do głównych czynników zaliczyć można dużą liczbę nowych inwestycji w technologiach montażowych wspieraną przez fundusze Unii Europejskiej. Rośnie popularność nowych technologii takich jak: lutowanie selektywne, selektywne pokrycia ochronne, wire bonding. Popyt na nowe grupy materiałów tworzą też nowe inwestycje przemysłowe w Polsce i technologie takie jak oświetlenie LED.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również