Polska jednym z czołowych producentów dronów
| Gospodarka ArtykułySamoloty bezzałogowe stają się naszą specjalnością na światowym rynku lotniczym. Polska jest jednym z trzech czołowych ośrodków, obok Stanów Zjednoczonych i Izraela, który ma kompetencje do ich projektowania i produkcji, powiedział Dariusz Sobczak, dyrektor marketingu w WB Electronics. Firmę z Ożarowa Mazowieckiego, która specjalizuje się w produkcji elektroniki dla sektora obronnego, stworzył Piotr Wojciechowski. Polski gigant zbrojeniówki, u którego zakupy robi wojsko Indii, Szwecji i USA, pokonuje takich potentatów jak Ericsson i Saab.
Zdaniem Dariusza Sobczaka, samoloty bezzałogowe są jednym z najszybciej rosnących segmentów na rynku sprzętu wojskowego. Te z podwarszawskiej firmy trafiły m.in. do polskiego wojska w Afganistanie, gdzie robiły rozpoznanie terenu. WB Electronics ma ich kilka w ofercie i szuka nowych odbiorców wśród instytucji wojskowych w Ameryce Południowej, Afryce Północnej i Azji. Konstruktorzy firmy pracują teraz nad kolejnym systemem latającym, który będzie w stanie pokonać znacznie większe odległości, sięgające nawet 150 km.
WB Electronics zaopatruje armie w innowacyjną elektronikę zbrojeniową, systemy łączności dla wojsk lądowych, komputery dla artylerii, a od niedawna także w drony. Niewidoczni szpiedzy, dzięki miniaturowym kamerom potrafią bezszelestnie wlecieć nad terytorium wroga i lokalizować cele. Samolot taki może być również uzbrojony. Maszyny z fabryki Piotra Wojciechowskiego jak na razie nie przenoszą broni. Pokonują jednak izraelską i amerykańską konkurencję ultralekką konstrukcją, świetnym kamuflażem i bardzo cichą pracą. Drona z Polski można wypuszczać z ręki - nie są potrzebne pasy startowe, jak w przypadku konkurencyjnych konstrukcji.
18 marca 2013 r. odbyło się konwersatorium "Drony nad Polską", zorganizowane przez Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i Instytut Mikro-Makro. Poruszano zagadnienia prawne, warunkujące obecne możliwości użycia w Polsce samolotów bezzałogowych nie tylko do celów militarnych, ale również do szeroko pojętego zarządzania kryzysowego i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Omawiano też aspekty technologiczne konstruowanych obecnie dronów. Zasady ich projektowania przybliżył słuchaczom dyrektor ds. rozwoju naukowego i nowych technologii dr inż. Wojciech Komorniczak z WB Electronics. Ponadto przedstawiono praktyczne działania systemów bezzałogowych stosowanych przez polskie wojsko w Afganistanie.
źródło: WB Electronics, PAP, Wprost
zdjęcia: WB Electronics