DARPA zamówiła u Nvidii procesory do dronów za 20 mln dolarów

Nvidia podpisała z agencją DARPA kontrakt o wartości 20 mln dolarów na opracowanie i dostarczenie wydajnych procesorów embedded przeznaczonych do dronów i innych autonomicznych pojazdów. Nowe procesory mają być 75-krotnie bardziej wydajne od wytwarzanych obecnie. Związana z Pentagonem DARPA chce w ten sposób znacznie usprawnić zdolność bezpilotowców do przetwarzania danych z pokładowych czujników w czasie rzeczywistym.

Posłuchaj
00:00

Według Nvidii obecne procesory wbudowane mają moc obliczeniową rzędu 1 gigaflopsa na wat. Ich docelowa moc obliczeniowa w ramach projektu dla agencji ma wynosić 75 gigaflopsów na wat. Do wytworzenia zamówionych układów Nvidia chce znaleźć bardzo wydajne architektury i zakłada użycie niedostępnego jak na razie procesu produkcyjnego 7nm. Obecnie firma dostarcza układy produkowane przez partnerów typu foundry w procesie 28nm.

- Technologie opracowane w ramach tego programu mogą zasadniczo zmienić możliwości systemów embedded, co w tym przypadku oznaczać będzie bardziej praktyczne i inteligentne drony oraz inne zdalne pojazdy. Badania, jakie wykonamy, pomogą Nvidii dalej rozwijać mobilną technologię komputerową do zastosowań rządowych jak i konsumenckich - powiedział dyrektor działu badań nad architekturą Nvidii, Steve Keckler.

Układy Nvidii są już stosowane w różnych aplikacjach embedded w sprzęcie bojowym USA, takim jak myśliwce F-22 Raptor czy czołgi. W 2010 r. firma także podpisała z DARPA kontrakt na opracowanie technologii, m.in. układów GPU, do superkomputerów.

Marcin Tronowicz

Powiązane treści
Lockheed Martin poprowadzi z Politechniką Warszawską program badań bezpilotowych systemów lotniczych
Śmigłowcowy gigant zapowiada inwestycje. Miliardowe przetargi w tle
Polskie konsorcjum zamierza budować własne drony
Kolumbia kupiła pięć śmigłowców Black Hawk z Mielca
Polska jednym z czołowych producentów dronów
TSMC nie wyrabia się z produkcją – Nvidia i Qualcomm szukają nowego dostawcy
Nvidia z własnym układem ARM zaatakuje rynek procesorów
DARPA stawia na rozwój baterii słonecznych
NVIDIA przejmuje Mellanox za 6,9 mld dolarów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów