Pamięci DDR5 będą w 2018 roku dwukrotnie szybsze niż generacja DDR4

| Gospodarka Artykuły

Być może właśnie uaktualniłeś komputer do standardu pamięci DDR4 lub nadal korzystasz z DDR3, ale nic nie trwa wiecznie. JEDEC - organizacja odpowiedzialna za definiowanie nowych standardów pamięci komputerowych - twierdzi, że w czerwcu bieżącego roku zademonstrowana zostanie nowa generacja pamięci - DDR5, a standard będzie ostatecznie ustanowiony w roku 2018. DDR5 obiecuje podwójną przepustowość w stosunku do DDR4, a JEDEC twierdzi, że generacja ta będzie również bardziej energooszczędna, choć nie podaje żadnych konkretów.

Pamięci DDR5 będą w 2018 roku dwukrotnie szybsze niż generacja DDR4

Podobnie jak w przypadku DDR4, minie jeszcze kilka lat nim ktokolwiek z nas użyje RAM-u DDR5 w swoim systemie. To częściowo dlatego, że kontrolery pamięci w procesorach i układach SOC muszą być zaktualizowane, by obsłużyć DDR5, a projektowanie tych chipów zwykle trwa od dwóch do trzech lat, od początku do finalnego produktu. Pamięć RAM DDR4 została ostatecznie opracowana w 2012 r., ale nie weszła do użytku powszechnego do roku 2015 r.

DDR5 nie ma żadnego związku z GDDR5, znaną od dekady, standardową pamięcią wykorzystywaną w kartach graficznych i konsolach do gier.

źródło: Ars Technica