Rośnie liczba fuzji i przejęć w sektorze AI

| Gospodarka Artykuły

Sektor sztucznej inteligencji (AI) stał się obszarem intensywnej aktywności w zakresie transakcji M&A, którą wykazują duże firmy, takie jak Google, IBM, Yahoo, Intel, Apple, Samsung, GE, Ford czy Salesforce, przejmując kolejne start-upy. Jak informuje CB Insights, od 2012 roku przejęte zostało ponad 250 prywatnych przedsiębiorstw wykorzystujących algorytmy AI w różnych branżach. W pierwszym kwartale bieżącego roku zanotowano 37 takich przejęć.

Rośnie liczba fuzji i przejęć w sektorze AI

Najbardziej aktywnym nabywcą start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją jest Google. Od 2012 roku dokonał 12 przejęć, włączając w to zakup zajmującego się głębokim uczeniem i uruchamianiem sieci neuronowych start-upu DNNresearch, firmy DeepMind Technologies, działającego w zakresie identyfikacji wizualnej start-upu Moodstock oraz platformy Api.ai i indyjskiej spółki Halli Labs.

Pozycję drugą pod względem liczby przejęć zajmuje Apple - ma ich na swoim koncie 8, w tym zakup firm Lattice Data i RealFace.

Intel, Microsoft i Facebook zajmują miejsce trzecie. Intel nabył w zeszłym roku trzy firmy: Itseez, Nervana Systems i Movidius. Facebook przejął niedawno powstałą na Białorusi firmę Masquerade Technologies oraz szwajcarską spółkę Zurich Eye. Microsoft kupił ostatnio firmę Genui oraz start-up Maluuba.

Firmy Salesforce i Twitter przejęły cztery start-upy z branży AI. Najnowszym kontraktem M&A Twittera jest akwizycja zajmującej się obrazowaniem firmy Magic Pony. Salesforce, który przystąpił do rywalizacji w 2015 roku wraz z przejęciem firmy Tempo AI, w ubiegłym roku dokonał dwóch poważnych przejęć: MetaMind oraz open source'owego serwera przeznaczonego do uczenia maszynowego - PredictionIO.

Z kolei koncern GE dokonał dwóch przejęć: start-upu Bit Stew Systems działającego w sektorze sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy oraz skoncentrowanej na aplikacjach CRM firmy Wise.io.

Aktywność w zakresie transakcji M&A w sektorze sztucznej inteligencji

źródło: Electronics Weekly