Polskie startupy daleko od liderów
| Gospodarka ArtykułyStartupy uznawane są za istotny element budowania innowacyjnej gospodarki, na które w Polsce skierowany jest pokaźny strumień finansowania wspierający ich rozwój. Firmy takie się rozwijają, ale zdaniem Deloitte wciąż daleko im do światowych liderów. W minionym roku w Polsce wzrosła m.in. średnia wartość inwestycji w fazie later-stage (późnego wzrostu) z 900 do 1833 tys. euro. Nieznacznie wzrosły również całkowite wydatki na badania i rozwój w odniesieniu do PKB.
W obszarze regulacji prawnych pozycja naszego kraju nie zmieniła się. Dobre oceny na tle innych krajów Polska zyskała ponadto w zakresie łatwości wymiany międzynarodowej, a także dostępności wsparcia prac B+R. Zwiększyła się również liczba nowych pomysłów biznesowych i zaangażowanie wynalazców w zakresie ochrony własności intelektualnej. Jednym z lepiej ocenionych czynników jest zaangażowanie otoczenia instytucjonalnego w rozwój tego sektora.
W Polsce niski jest natomiast poziom kapitału społecznego, na który składa się m.in. zaufanie, respektowanie wzajemnych zobowiązań czy zaangażowanie w życie wspólnotowe, które jest jeszcze niższe niż przed rokiem. Może to ograniczać dopływ technologicznych i biznesowych talentów spoza kraju.
Średnia dojrzałość Polski w obszarach | Branże, w których startupy prowadzą działalność |
Źródło finansowania działalności startupów | Etap cyklu życia startupu |