Globalna sprzedaż smartfonów powróciła w pierwszym kwartale do wzrostu

| Gospodarka Artykuły

Według firmy Gartner globalna sprzedaż smartfonów dla użytkowników końcowych powróciła w pierwszym kwartale 2018 roku do wzrostu, który osiągnął poziom 1,3%. W porównaniu do pierwszego kwartału 2017 roku sprzedaż wszystkich rodzajów telefonów komórkowych utknęła w martwym punkcie i wyniosła 455 mln sztuk. W pierwszym kwartale 2018 roku sprzedano prawie 384 mln smartfonów, co stanowi 84% wszystkich sprzedanych urządzeń.

Globalna sprzedaż smartfonów powróciła w pierwszym kwartale do wzrostu

Podczas gdy Huawei i Xiaomi doświadczyły w pierwszym kwartale największego wzrostu, Apple dopiero powrócił do notowania wzrostów sprzedaży po jej spadku w ostatnim kwartale. Potencjał wzrostowy wiodących światowych marek, w tym marek chińskich, takich jak OPPO i Vivo, ograniczany jest również przez słabość na rynku chińskiej telefonii komórkowej - ponad 70% sprzedaży OPPO i Vivo generują Chiny.

Zdaniem Anshula Gupty, dyrektora ds. badań w firmie Gartner, popyt na smartfony premium i high-end nadal cierpi z powodu znikomych korzyści jakie daje upgrade. Z kolei popyt na smartfony klasy podstawowej (poniżej 100 USD) i średniej (poniżej 150 USD) wzrósł dzięki poprawieniu jakości oferowanych modeli.

źródło: Gartner