Electronica 2008 - podsumowanie

W ubiegłym tygodniu zakończyły się targi electronica, która są uznawane za najważniejszą imprezą targową przemysłu elektronicznego. Wśród wystawców oraz odwiedzających przeważały pozytywne opinie o rezultatach tegorocznej edycji targów.

Posłuchaj
00:00

W tym roku na targach electronica zaprezentowało się około 2,8tys. wystawców, w tym 58% stanowiły firmy zagraniczne. Tegoroczną imprezę odwiedziło około 72 tys. osób. Organizatorzy zwracają uwagę, że liczba gości z Centralnej i Wschodniej Europy, Tajwanu, Brazylii, Płd. Afryki i Rosji była znacząco wyższa niż w latach ubiegłych.

Kryzys

W porównaniu do poprzednich edycji w tym roku imprezę odwiedziło jednak mniej gości z krajów takich jak USA, Wielka Brytania, Francja i Izrael. Prawdopodobnie wynika to z aktualnej sytuacji gospodarczej, która pociąga za sobą ograniczenie wydatków na podróże. Zgodnie z oczekiwaniami globalny kryzys gospodarczy był ważnym tematem dyskusji, które odbywały się w ramach targów. Wystawcy oraz goście zgodnie przyznawali, że w najbliższym czasie spodziewają się utrzymania tendencji spadkowej. Z drugiej strony organizatorzy podkreślają, że zakończone targi pokazały jak stabilny jest przemysł elektroniczny w obliczu globalnego kryzysu.

Zielona elektronika

W tym roku na targach przeważała tematyka związana z tzw. „zieloną elektroniką” oraz elektroniką samochodową. Zwracano uwagę na takie kwestie jak m.in. zwiększenie sprawności energetycznej urządzeń elektronicznych i metody ograniczania zużycia energii. Ochrona środowiska była również głównym tematem spotkania CEO Round Table. W czasie tego spotkania, które odbyło się pierwszego dnia targów nad tym tematem dyskutowali przedstawiciele czołowych firm z branży elektronicznej, w tym prezesi takich przedsiębiorstw jak Tyco Electronics, Infineon Technologies, Freescale Semiconductor, STMicroelectronics, National Semiconductor i Osram Opto Semiconductor.

W dyskusji nad problemami klimatycznymi ważną kwestią są także technologie stosowane w przemyśle samochodowym. Dotyczy to m.in. metod ograniczania emisji dwutlenku węgla. W związku z tym w czasie targów odbyła się m.in. konferencja na temat przemysłu motoryzacyjnego. Uczestniczyło w niej około 250 osób z 23 krajów.

Nowy rynek dla wyświetlaczy

Ważnym punktem targów było także forum poświęcone nowoczesnym systemom komunikacji reklamowej, które obecnie stanowią najszybciej rozwijający się rynek dla wyświetlaczy. W ramach tego wydarzenia zaprezentowano m.in. wyświetlacz LCD o przekątnej 2,75m. Odwiedzający oraz wystawcy bardzo pozytywnie ocenili tę część ekspozycji.

Więcej informacji o przebiegu targów na stronie: www.electronica.de

(MJ)

Powiązane treści
Zbliża się Electronica 2014
Electronica 2012 - czas na podsumowanie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów