Globalne dostawy smartfonów z detekcją 3D sięgną w 2018 roku 100 mln urządzeń

| Gospodarka Komunikacja

Przewiduje się, że globalne dostawy smartfonów z technologią skanowania 3D przekroczą w 2018 roku 100 milionów sztuk. Według szacunków chińskiej firmy Sigmaintell liderem w tym zakresie będzie Apple, który wyprzedzać będzie firmy Xiaomi, Oppo i Vivo.

Globalne dostawy smartfonów z detekcją 3D sięgną w 2018 roku 100 mln urządzeń

Firma Apple, która w roku 2017 zapoczątkowała stosowanie technologii skanowania 3D z wykorzystaniem światła strukturalnego w modelu iPhone X, ma zastosować tę samą technologię w trzech iPhone'ach nowej generacji, które pojawią się jesienią tego roku. Według źródeł branżowych, technologia structured-light 3D scanning ma zapewniać funkcjonalność w zakresie rozpoznawania twarzy i odblokowywania urządzeń, jednocześnie wspierając mobilne płatności.

Chcąc dotrzymać kroku Apple'owi, swoje nowe modele wyposażone w technologie analizowania światła strukturalnego zaprezentowały również chińskie Xiaomi i Oppo.

W maju Xiaomi udostępnił model Mi 8 Explorer Edition zawierający funkcję identyfikacji twarzy 3D, a także czujnik linii papilarnych na wyświetlaczu. Firma Oppo zaprezentowała w czerwcu w Paryżu swojego flagowca Find X, który również dysponuje technologią skanowania 3D.

W międzyczasie także firma Vivo podkreśliła swoją innowacyjność, pokazując w czerwcu na MWC Shanghai 2018 technologię skanowania Time of Flight (TOF) 3D. Firma twierdzi, że ​​jej czujnik jest w stanie wychwycić 300 tys. punktów charakterystycznych, czyli około 10 razy więcej niż w przypadku technologii skanowania światła strukturalnego.

Źródła wskazują, że nowy, flagowy model Vivo z technologią TOF 3D ma być dostępny w drugiej połowie 2018 roku.

Jednak prognozy Sigmaintell mówią, że łączne dostawy smartfonów z systemem Android wyposażonych w technologie skanowania 3D prawdopodobnie osiągną w 2018 roku zaledwie 12 milionów sztuk. Ponadto technologia TOF może zacząć nabierać tempa dopiero w 2019 roku.

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie