Diody LED i lasery IR - coraz więcej zastosowań

| Gospodarka Optoelektronika

Opracowane w latach 60 ubiegłego wieku diody LED i lasery półprzewodnikowe emitujące światło podczerwone nie są na rynku niczym nowym. Początkowo były wykorzystywane wyłącznie w komunikacji optycznej, ale obecnie są szeroko wykorzystywane w aplikacjach konsumenckich, w motoryzacji i przemyśle.

Diody LED i lasery IR - coraz więcej zastosowań

Dawniej rozwiązania z diodami IR koncentrowały się na prostych aplikacjach (liczniki, piloty itp.), teraz diody są używane w smartfonach do wykrywania obecności obiektów, rozpoznawania gestów i do śledzenia ruchu gałek ocznych w zastosowaniach AR/VR. Z kolei lasery są dzisiaj podstawą działania lidarów czy skanerów 3D instalowanych w telefonach komórkowych. W rezultacie rynek źródeł światła podczerwonego ma szansę osiągnąć obroty 1,8 mld dolarów w 2018 r., zwiększając je do 6,5 mld w roku 2023, przy średniej stopie wzrostu CAGR w okresie 2018-2023 wynoszącej aż 29%.

Rozwój głównych obszarów zastosowań źródeł światła podczerwonego (wg Yole)

Na rynku półprzewodnikowych emiterów LED IR działa około 40 producentów, przy czym są to firmy "zintegrowane pionowo", co w nomenklaturze branżowej oznacza, że produkują struktury półprzewodnikowe, obudowy i zajmują się montażem w nich chipów. Większość tych firm pochodzi z Azji.

Prognoza rozwoju rynku źródeł IR z podziałem na główne segmenty

Z kolei w zakresie laserów EEL (edge-emitting lasers) i VCSEL (vertical cavity surface-emitting lasers) producenci pochodzą z Europy i USA, bo proces produkcji jest o wiele bardziej złożony i wymaga znacznie więcej kompetencji. W tym obszarze jest też znacznie większa specjalizacja: jedne firmy zajmują się produkcją podłoży, epitaksją, montażem oraz integracją z optyką itd. Są też firmy fablesowe, a więc zajmujące się głównie projektowaniem.

Czołowe firmy rynku i ich obszary zaangażowania

 

Zobacz również