Lasery IR VCSEL podstawą aplikacji obrazowania 3D

| Gospodarka Artykuły

Obrazowanie 3D, wykrywanie gazów, systemy do pomiaru odległości i autofokus w aparatach, to główne aplikacje napędzające rynek źródeł światła podczerwonego. W kolejce do rynku czekają aplikacje rozpoznawania twarzy w tym systemy monitorowania kierowcy, zdalne czujniki monitorowania pacjenta, identyfikacji biometrycznej i podobne rozwiązania optoelektroniczne wymagające oświetlenia obiektu promieniowaniem podczerwonym.

Lasery IR VCSEL podstawą aplikacji obrazowania 3D

Yole Developpement prognozuje, że rynek źródeł światła podczerwonego wzrośnie z około 450 mln dolarów zanotowanych w 2016 r. do około 1,55 mld dolarów w roku 2022, przy złożonej rocznej stopie wzrostu wynoszącej 22,7%. Druga fala nowych aplikacji napędzi rynek źródeł światła podczerwonego w kolejnym etapie do około 3,8 mld dolarów w 2027 roku. W kwotach tych zawierać się będzie głównie sprzedaż diod LED IR oraz laserów VCSEL, które zapewniają bardziej spójne i kierunkowe światło i staną się głównym źródłem dla skanerów oraz aparatów 3D.

Prognoza rozwoju źródeł promieniowania podczerwonego na lata 2014-2022 w podziale na cztery grupy aplikacji. W kategorii "nowe" zawarto między innymi kamery 3D systemy wykrywania gazów i systemy autofokusu Firmy aktywne na rynku źródeł promieniowania podczerwonego wraz z głównymi obszarami

Główną zaletą laserów VCSEL jest to, że są one dobrym kompromisem między tradycyjnymi diodami laserowymi, zapewniającymi spójne i kierunkowe światło, oraz diodami LED IR, oferując niższe koszty produkcji i łatwość integracji. Dodatkowo, lasery IR VCSEL umożliwiają budowę tanich czujników zbliżeniowych wykorzystujących metodę czasu propagacji światła Time of Flight (ToF). W tym kontekście branża IR VCSEL znajdzie się w centrum uwagi i powinna w nadchodzących latach odnotować silny wzrost. Na razie LED-y stanowiły około 65% rynku źródeł światła podczerwonego w 2016 r., ale liczba ta prawdopodobnie spadnie do 45% w 2022 r., właśnie na skutek upowszechniania się technologii laserowych w omawianych obszarach.

W przeszłości tylko kilku producentów podzespołów optoelektronicznych było zaangażowanych w wytwarzanie podczerwonych diod LED, ale od kilkunastu miesięcy widoczne są liczne inwestycje i wzrost aktywności. Aktualnie wytwórców emiterów jest już ponad 40, z czołówką w postaci firm Osram i Vishay, a dalej Everlight oraz Epistar, które dużo inwestują w technologię. Rozwój kieruje się w stronę zapewnienia dłuższych fal (np. 940 nm lub jeszcze więcej), wyższej wydajności, emisji wielowidmowej i niższych kosztów. Większe długości emitowanych fal są kluczem do powstania miniaturowych czujników gazów lub przenośnych systemów spektroskopowych.

Procentowe udziały w rynku aplikacji bazujących na diodach IR, laserach z emisją powierzchniową VCSEL i laserów z emisją krawędziową EEL (Edge Emitting Laser)