Najwięksi sprzedawcy notebooków notują spadek dostaw o 11%

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Łączne dostawy 5 topowych marek notebooków wzrosły w listopadzie o 4% w skali miesiąca, ale w skali roku spadły o 11%, mimo że miesiąc ten jest tradycyjnie dobrym okresem sprzedaży. Na rynkowe wyniki w zakresie komputerów przenośnych w listopadzie wpływ miały nadal niedobory procesorów Intela oraz utrzymujące się napięcia handlowe między USA a Chinami.

Najwięksi sprzedawcy notebooków notują spadek dostaw o 11%

Jak pokazują dane Digitimes Research, spadek dostaw w listopadzie odnotował Hewlett-Packard, co dało w skali roku zmniejszenie ilości sprzedanych notebooków HP o 14%. Miesięczny spadek liczby dostarczanych urządzeń miał miejsce również w przypadku Della, który jednak w ujęciu rocznym - dzięki silnemu wzrostowi dostaw w sektorze przedsiębiorstw - zanotował wzrost o 6%. Z kolei miesięcznym wzrostem o 10% - dzięki działaniom chińskich platform e-commerce - cieszyło się w listopadzie Lenovo.

Trzej topowi producenci typu ODM (Original Design Manufacturer) razem osiągnęli w listopadzie miesięczny wzrost dostaw o 1%. Compal Electronics stał się największym producentem notebooków na świecie, pokonując dotychczasowy numer jeden Quanta Computer.

źródło: DigiTimes