Globalna sprzedaż notebooków w latach 2018-2022 będzie coraz mniejsza

| Gospodarka

Według przewidywań Digitimes Research, globalne dostawy notebooków będą w ciągu najbliższych pięciu lat charakteryzować się ujemnym współczynnikiem rocznego wzrostu CAGR, wynoszącym minus 3.2%. W roku 2022 dostawy osiągną poziom 140 mln jednostek. Nowe urządzenia konsumenckie powiązane z takimi technologiami, jak sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona czy elastyczne wyświetlacze, osłabią dotychczasowe zainteresowanie notebookami.

Globalna sprzedaż notebooków w latach 2018-2022 będzie coraz mniejsza

Szacuje się, że wraz z wcześniejszym niż oczekiwano pojawieniem się popytu na wymianę notebooków do zastosowań biznesowych, ich globalne dostawy wzrosną o 4,6% w skali roku i, po tym jak spadały przez pięć kolejnych lat, powrócą w 2017 r. do poziomu ponad 150 mln sztuk.

Dynamika wymiany osiągnie najwyższy poziom prawdopodobnie w roku 2018. Od Microsoftu i innych amerykańskich sprzedawców notebooków oczekuje się oferowania korzystnych warunków leasingowania oprogramowania i sprzętu, by przyciągnąć więcej klientów korporacyjnych. Z kolei rynek detaliczny najprawdopodobniej wejdzie w 2018 r. w nowy cykl recesji. Analitycy nie spodziewają się, by dynamika sprzedaży notebooków do gier oraz Chromebooków pozostała tak wysoka jak w roku bieżącym. W związku z tym oczekuje się, że globalne dostawy notebooków w przyszłym roku wzrosną słabiej - o 2,7% - do 160 mln sztuk.

źródło: DigiTimes