Globalne dostawy notebooków spadną w 2016 roku poniżej 150 mln sztuk

Digitimes Research oczekuje, że dostawy notebooków zmniejszą się w 2016 r. w skali globalnej o 7,3% do poziomu poniżej 150 mln urządzeń. System Windows 10 nie okazał się na tyle atrakcyjny by skłonić wielu użytkowników do zakupu nowych komputerów. Aktualizowane są modele poprzedniej generacji i jednocześnie obserwuje się osłabienie popytu na rynkach wschodzących. W drugiej połowie roku najlepsze wyniki mają osiągać dostawcy amerykańscy, wyprzedzając pozostałych markowych producentów.

Posłuchaj
00:00

Według szacunków Digitimes Research bardziej agresywne cenowo działania podjąć ma Hewlett-Packard, dzięki czemu wielkością dostaw przewyższy Lenovo, by stać się w trzecim kwartale największym dostawcą notebooków. Dell, który skupia się głównie na sektorze przedsiębiorstw, będzie notował wzrost dostaw zarówno w trzecim, jak i czwartym kwartale, jednak skala wzrostu nie będzie tak duża, jak w przypadku konkurentów. Dell przede wszystkim skupi się sektorze konsumenckim.

Firma Apple miała niezadowalający poziom sprzedaży w pierwszej połowie bieżącego roku, ale jej dostawy notebooków w drugiej połowie wzrosną o ponad 40% w porównaniu ze słabszą pierwszą. Będzie to miało związek z uaktualnieniami w zakresie średniej i wysokiej klasy produktów MacBook.

Lenovo, zdaniem Digitimes Research, nie zaobserwuje zdecydowanego wzrostu dostaw wcześniej niż dopiero w czwartym kwartale. W przypadku tajwańskiego Acera w drugiej połowie 2016 r. wyniki będą lepsze, szczególnie na tle słabych pierwszych sześciu miesięcy.

źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Globalna sprzedaż notebooków w latach 2018-2022 będzie coraz mniejsza
Najwięksi producenci notebooków notują spadki sprzedaży
Mobile first w B2B
Lenovo rezygnuje z zamawiania komponentów w Chinach
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów