W Polsce zarejestrowano już ponad 6 tys. pojazdów elektrycznych

| Gospodarka Elektromechanika

Z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że pod koniec czerwca w Polsce zarejestrowanych było 6092 samochodów elektrycznych.

W Polsce zarejestrowano już ponad 6 tys. pojazdów elektrycznych

W pierwszej połowie bieżącego roku zarejestrowano w Polsce łącznie 1836 w pełni elektrycznych pojazdów osobowych i hybryd typu plug-in. To daje o ponad 850 zarejestrowań więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Odnotowano również wzrost w segmencie zeroemisyjnych skuterów i motocykli - o 743 sztuki, co oznacza 97% w stosunku rocznym.

Obecnie na Polskich drogach z liczby 6092 aut dwie trzecie stanowią samochody w pełni elektryczne BEV (Battery Electric Vehicles) - 3855, a resztę pojazdy hybrydowe PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicles) - 2237. W maju tego roku liczba elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych zwiększyła się do 337 szt., a elektrycznych skuterów i motocykli - do 4604 szt.

Wzrost liczby pojazdów przyczynia się do rozwoju infrastruktury ładowania, w której pod koniec czerwca funkcjonowały już  752 stacje, oferujące 1395 punktów ładowania - 33% stanowią w tym stacje szybkiego ładowania prądem stałym DC, a pozostałe 67% - wolniejsze ładowarki prądu zmiennego AC o mocy poniżej 22 kW.

źródło: ORPA