Globalna sprzedaż smartfonów spadnie w 2019 roku o 2,5%

| Gospodarka Aktualności

Według analityków Gartnera sprzedaż smartfonów spadnie w tym roku o 2,5% - do 1,5 mld sztuk. Spadek sprzedaży jest związany z wydłużeniem cykli wymiany smartfonów i problemami chińskiego Huaweia, które dotyczą zakazu dostępu do technologii amerykańskich dostawców. W drugiej połowie bieżącego roku popyt ma być jeszcze słabszy, ze względu na wątpliwe korzyści wynikające z wymiany smartfona na inny model.

Globalna sprzedaż smartfonów spadnie w 2019 roku o 2,5%

Gartner przewiduje jednak, że w 2020 roku sprzedaż smartfonów wzrośnie dzięki większej dostępności modeli wyposażonych w technologię 5G i wprowadzeniu usług 5G przez operatorów telekomunikacyjnych. Do wymiany urządzeń powinien użytkowników zachęcić również pierwszy iPhone z obsługą 5G, który zostanie wprowadzony na rynek w przyszłym roku.

Według analiz sprzedaż smartfonów obsługujących technologię 5G w 2019 roku osiągnie 15 mln sztuk, czyli mniej niż 1% całkowitej tegorocznej sprzedaży telefonów. Największe spadki mają być odnotowane w Japonii - o 6,5%, w Europie Zachodniej - o 5,3% i w Ameryce Północnej - o 4,4%.

Producenci telefonów klasy high-end, którzy polegają na sprzedaży generowanej chęcią aktualizacji modeli, przechodzą trudny okres pomimo spadku średnich cen, co jest wynikiem braku nowych, przekonujących konsumenta rozwiązań technicznych.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również