Rynek smartfonów w I kwartale 2019 r. zanotował spadek sprzedaży

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Zdaniem Gartnera światowa sprzedaż smartfonów spadła w pierwszym kwartale 2019 roku o 2,7%. Sprzedano ich 373 mln sztuk, a zwycięzcą rankingu była firma Samsung, z rynkowym udziałem 19,2%. Na drugiej pozycji uplasowała się chińska firma Huawei. Zapotrzebowanie na smartfony klasy premium pozostało niższe niż w przypadku podstawowych modeli, a dodatkowo niewielka liczba innowacji we flagowych modelach oraz rosnące ceny skłaniały użytkowników do wydłużania cykli wymiany aparatów.

Rynek smartfonów w I kwartale 2019 r. zanotował spadek sprzedaży

Dwa kraje kupujące większość produkowanych na świecie smartfonów, a mianowicie USA i Chiny, odnotowały w I kw. 2019 roku spadek popytu odpowiednio o 15,8 i 3,2%. Niedostępność aplikacji i usług Google na smartfonach Huaweia, jeśli stanie się ostatecznie faktem, może wpłynąć na pozycję marki Huawei w kolejnych miesiącach, ponieważ wywoła wśród kupujących obawy dotyczące możliwości bezproblemowego korzystania.

Warto też odnotować, że firma Vivo pokonała Xiaomi i zepchnęła tę firmę z piątej pozycji rankingu. Oznacza to, że sprzedaż smartfonów średniej klasy na rynkach wschodzących w obszarze Azji i Pacyfiku jest w stanie zapewnić wysoką pozycję na tym wymagającym rynku.