Microsoft zawarł z Pentagonem kontrakt o wartości 10 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Microsoft zawarł z Pentagonem kontrakt wart 10 mld dolarów, pokonując przy tym koncern Amazon. Umowa Joint Enterprise Defense Infrastructure Cloud (JEDI) stanowi część szerszej cyfrowej modernizacji Pentagonu. Celem JEDI jest w szczególności zapewnienie wojsku lepszego dostępu do danych i chmury z terenów, na których prowadzone są interwencje zbrojne, a także z innych, odległych lokalizacji.

Microsoft zawarł z Pentagonem kontrakt o wartości 10 mld dolarów

Proces zawierania umów był od dawna obarczony zarzutami dotyczącymi konfliktu interesów, przyciągając nawet uwagę prezydenta Donalda Trumpa, który publicznie podjął decyzję związaną z Amazonem i jego założycielem Jeffem Bezosem. W sierpniu prezydent ogłosił, że jego administracja sprawdza ofertę Amazona po skargach pochodzących od innych firm.

Obecnie Pentagon w oświadczeniu ogłaszającym Microsoft zwycięzcą poinformował, że przetarg był prowadzony w uczciwy i legalny sposób. Wszystkie oferty zostały odpowiednio potraktowane i ocenione zgodnie z ustalonymi kryteriami.

Pomimo że Pentagon może pochwalić się najsilniejszym na świecie zapleczem bojowym, to jego technologia wymiany informacji jest, zdaniem wielu urzędników, do obsługi takiego zaplecza wyjątkowo niewystarczająca. Pracownicy skarżą się na przestarzałe systemy komputerowe i duże ograniczenia w dostępie do plików lub w zakresie szybkiego udostępnienia informacji, porównywalnego do wydajności w sektorze prywatnym.

Pentagon zapowiedział, że planuje w przyszłości zawierać umowy na usługi w chmurze z wieloma kontrahentami. Poinformował również, że w ciągu ostatnich dwóch lat przyznał ponad 11 mld dolarów na 10 odrębnych kontraktów dotyczących chmury. Z deklaracji Pentagonu wynika również, że w związku z kontynuacją wdrażania strategii chmurowej, planowane są dodatkowe kontrakty na usługi przetwarzania danych i uzupełniające rozwiązania, dotyczące migracji i integracji informacji.

Po ogłoszeniu informacji o kontrakcie z Pentagonem akcje Microsoftu wzrosły o 3%, a akcje Amazona spadły o 0,92%.

źródło: Reuters

Zobacz również