Tajwańskie Yageo przejmie amerykańskiego rywala - firmę Kemet, płacąc 1,8 mld dolarów

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Firmy Yageo Corporation i KEMET Corporation ogłosiły wczoraj, że zawarły ostateczną umowę, na mocy której Yageo przejmie wszystkie pozostałe akcje zwykłe spółki KEMET, płacąc gotówką 27,20 dolarów za akcję. Całkowita wartość transakcji wyniesie 1,8 mld dolarów, wliczając w to przejęcie długu netto. Transakcja została zatwierdzona przez zarządy obu firm, podlega teraz zwyczajowym warunkom zamknięcia i wymaga uzyskania odpowiednich akceptacji, wydawanych przez organa regulacyjne.

Tajwańskie Yageo przejmie amerykańskiego rywala - firmę Kemet, płacąc 1,8 mld dolarów

Cena zakupu stanowi premię w wysokości 26% średniej ceny akcji KEMET (VWAP - Volume Weighted Average price) za ostatnie 30 dni handlowych oraz 37% jego VWAP za ostatnie 90 dni handlowych.

Założona w 1919 roku firma KEMET, mająca siedzibę w Fort Lauderdale na Florydzie, jest wiodącym globalnym dostawcą wysokiej klasy komponentów elektronicznych. Na świecie ma 23 zakłady produkcyjne i zatrudnia około 14 tys. pracowników w 22 krajach, w obu Amerykach, Azji i w Europie. Główne produkty firmy KEMET obejmują kondensatory tantalowe i ceramiczne, kondensatory foliowe i elektrolityczne, czujniki i siłowniki oraz elementy magnetyczne. Produkty te wykorzystywane są w zaawansowanej elektronice samochodowej, aplikacjach przemysłowych, w lotnictwie, medycynie, a także w komunikacji - m.in. w smartfonach, sprzęcie chmurowym i sieciowym i w systemach 5G. KEMET dostarcza też komponenty dla branży zajmującej się energetyką alternatywną. Dzięki zaawansowanemu personelowi badawczo-rozwojowemu i technicznemu oraz możliwościom projektowania, a także mając ponad 1600 patentów i znaków towarowych na całym świecie, firma KEMET może poszczycić się wiodącą pozycją swoich produktów.

W wyniku połączenia z firmą KEMET, Yageo będzie dobrze pozycjonowany jako kompleksowy dostawca pasywnych elementów elektronicznych, w tym wiodącego portfolio kondensatorów polimerowych, tantalowych, ceramicznych, foliowych i elektrolitycznych, rezystorów chipowych, a także magnesów, czujników i elementów wykonawczych. Połączona firma będzie miała większy globalny zasięg i będzie w stanie lepiej współpracować z długoletnimi klientami na całym świecie poprzez połączone 42 zakłady produkcyjne i 14 centrów badawczo-rozwojowych.

Połączenie spółek Yageo i KEMET stworzy lidera w branży komponentów pasywnych o wartości od 28 do 32 mld dolarów, przy rocznych przychodach w wysokości około 3 mld dolarów. Zarówno Yageo, jak i KEMET, mają udokumentowane doświadczenie w przeprowadzaniu dużych przejęć transgranicznych i wierzą, że transakcja ta wygeneruje większą wartość dla klientów i akcjonariuszy obu firm.

Transakcja ma być sfinalizowana w drugiej połowie 2020 r. Po zakończeniu transakcji KEMET stanie się spółką całkowicie zależną od Yageo, a akcje zwykłe spółki KEMET nie będą już notowane na żadnym rynku publicznym.

źródło: Kemet

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie