Globalna sprzedaż sprzętu do produkcji chipów spadnie o 10,5%

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według SEMI, sprzedaż sprzętu do produkcji układów scalonych spadnie w 2019 r. o 10,5%, do 57,6 mld dolarów. W ubiegłym roku na rynku tym zanotowano historyczny szczyt sprzedaży o wartości 64,4 mld dolarów. Zdaniem analityków, po tegorocznym spadku ożywienie rozpocznie się już w 2020 r. i w roku 2021 ustanowiony zostanie nowy rekord sprzedaży wyposażenia produkcyjnego.

Globalna sprzedaż sprzętu do produkcji chipów spadnie o 10,5%

W przyszłym roku sprzedaż sprzętu wzrośnie o 5,5%, do 60,8 mld dolarów, a w 2021 rekordowe przychody osiągną wartość 66,8 mld dolarów. Będzie to możliwe dzięki inwestycjom wiodących producentów urządzeń w sprzęt klasy sub-10 nm.

Prognoza SEMI na koniec bieżącego roku pokazuje spadającą o 9% - do 49,9 mld dolarów - sprzedaż urządzeń do produkcji płytek półprzewodnikowych. Segment sprzętu do montażu i pakowania jest na drodze do odnotowania spadku o 26,1%, do 2,9 mld dolarów. Z kolei w przypadku sprzętu do testowania półprzewodników przewidywany jest spadek sprzedaży o 14%, do 4,8 mld dolarów.

Tajwan zdetronizuje Koreę, stając się największym rynkiem sprzętu, i jako światowy lider odnotuje w 2019 r. wzrost na poziomie 53,3%. Drugim rynkiem o największym wzroście - 33,6% - będzie Ameryka Północna. Drugie miejsce wśród rynków wyposażenia produkcyjnego, drugi rok z rzędu, utrzymają Chiny, a Korea - w wyniku ograniczenia nakładów inwestycyjnych - spadnie na miejsce trzecie.

SEMI oczekuje, że ożywienie rynku sprzętu w 2020 r. będzie napędzane przez zaawansowaną logikę i produkcję typu foundry, nowe projekty w Chinach oraz - w mniejszym stopniu - przez pamięci.

W przyszłym roku w Europie sprzedaż sprzętu wzrośnie o 45,9%, do 3,3 mld dolarów. Oczekuje się, że Tajwan pozostanie najlepszym rynkiem sprzętu z silną sprzedażą na poziomie 15,4 mld dolarów, przy czym Chiny zajmą drugie miejsce ze sprzedażą wartą 14,9 mld dolarów, a rynek w Korei osiągnie 10,3 mld.

W 2020 r. możliwy jest większy wzrost, jeśli poprawi się sytuacja makroekonomiczna i zmniejszone zostaną napięcia w handlu.

W 2021 r. prawdopodobnie wszystkie analizowane sektory rynku sprzętowego odnotują wzrosty, a sektor pamięci już w pełni się rozwinie. Oczekuje się, że najwyższą na świecie pozycję osiągną Chiny, ze sprzedażą sprzętu przekraczającą 16 mld dolarów, wyprzedzając Koreę i Tajwan.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również