Samsung objął 74% rynku smartfonów 5G

| Gospodarka Komunikacja

Według firmy analitycznej IHS Markit, Samsung w trzecim kwartale bieżącego roku objął 74% udziału w rynku smartfonów 5G, osiągając liczbę 3,2 mln urządzeń 5G dostarczonych na światowy rynek, z łącznej liczby 4,3 mln sprzedanych telefonów. Samsung ma w swojej ofercie 5 modeli 5G. Korea jest obecnie pionierem na rynku sieci 5G, a jej lokalni operatorzy telekomunikacyjni już w kwietniu rozpoczną świadczenie usług w nowej technologii. Sytuacja ta sprzyjała Samsungowi i LG, które w trzecim kwartale zajęły drugie miejsce na rynku smartfonów 5G. W pierwszym i drugim kwartale tego roku LG dostarczył na rynek łącznie 700 tys. urządzeń.

Samsung objął 74% rynku smartfonów 5G

Przesyłki chińskich producentów Xiaomi, Huawei, Lenovo, Vivo, OPPO i ZTE stanowiły 17% wszystkich dostaw zrealizowanych w pierwszych dwóch kwartałach. Chociaż chińscy producenci odpowiadają za ponad połowę globalnego rynku smartfonów, to ich udział w dostawach smartfonów 5G wyniósł w trzecim kwartale zaledwie 17%. Ten niewielki udział wynika z faktu, że chińskie modele 5G są wysyłane głównie na rynki zagraniczne, gdzie większość smartfonów sprzedawanych przez producentów OEM-owych to urządzenia średniej i niskiej klasy.

Chińscy producenci OEM nie cieszą się takim samym poziomem rozpoznawalności, jak marki wysokiej klasy, które zdobyły zaufanie konsumentów w kwestii urządzeń 5G pierwszej generacji. Przykładowo OPPO wykorzystuje smartfon 5G jako produkt budujący markę, w celu zwiększenia sprzedaży w Europie.

W miarę jak usługi 5G w Chinach zaczną się rozwijać, dostawy smartfonów 5G od chińskich producentów zaczną znacząco rosnąć. Co więcej, Samsung nie stanowi czynnika wpływającego na chiński rynek smartfonów, co eliminuje go jako kluczowego konkurenta dla marek krajowych.

W drugim kwartale średnia cena smartfonów 5G wyniosła 1153 dolary, a w trzecim kwartale ceny nieznacznie spadły do poziomu 994 dolarów. Jednak zakres cen jest coraz bardziej zróżnicowany, ponieważ niektórzy producenci skoncentrowani są na wysokiej klasy telefonach komórkowych 5G w cenie około 600 dolarów, a flagowe urządzenia - takie jak Galaxy Fold - sięgają coraz wyższych cenowych półek.

Pomimo spadku średniej ceny smartfonów 5G, jest ona nadal trzykrotnie wyższa niż średnia cena telefonów bez obsługi sieci nowej generacji, która w trzecim kwartale wynosiła 309 dolarów, i jest na razie o wiele za wysoka, by zwiększyć sprzedaż. Zgodnie z rynkową prognozą, w 2019 roku zostanie wysłanych 13,5 mln smartfonów 5G.

 
Dostawy smartfonów 5G według światowych producentów (w mln sztuk)

źródło: Electronics Weekly