XIaomi i Oppo wyposażą smartfony w najnowsze układy Qualcomma

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Xiaomi i Oppo - dwie najszybciej rozwijające się chińskie marki telefonów komórkowych - ogłosiły, że na początku przyszłego roku wprowadzą do flagowych smartfonów najnowsze układy Qualcomma, a jednym z nich będzie Snapdragon 865.

XIaomi i Oppo wyposażą smartfony w najnowsze układy Qualcomma

Według firmy analitycznej IDC, w trzecim kwartale bieżącego roku Xiaomi i Oppo zajmowały kolejno trzecie i piąte miejsce pod względem sprzedaży smartfonów na świecie. Obie marki stały się również głównymi klientami Qualcomma, odpowiadając w ostatnim roku za ponad 10% z 24,2 mld dolarów przychodów dostawcy chipów. Do grona największych klientów firmy należą także Apple i Samsung Electronics.

Nowy chip Qualcomma będzie posiadał funkcje wspierające sztuczną inteligencję przy takich zadaniach, jak identyfikacja obiektów na zdjęciach przechowywanych w pamięci smartfona, a także zostanie wyposażony w modem 5G. Firma twierdzi, że układ Snapdragon 765, który jest tańszy od 865 i znajduje się w przystępnych cenowo telefonach, również zyska moduł łączności 5G. Celem takiego posunięcia jest rozpowszechnienie tej technologii w smartfonach z niższej półki cenowej.

Oprócz sprzedaży układów obliczeniowych i modemów przeznaczonych do smartfonów, Qualcomm próbuje również przekonać producentów telefonów do stosowania innych komponentów firmy, takich jak chipy antenowe do łączności 5G. W celu wsparcia tych dążeń, producent ogłosił, że zacznie dostarczać producentom telefonów całe moduły zawierające wiele różnych układów.

Qualcomm zapewnił, że współpracował z operatorami telekomunikacyjnymi Verizon Communications i Vodafone, by potwierdzić, że wspomniane moduły będą działały w ich infrastrukturach sieciowych. Testowanie telefonów w celu weryfikacji pracy modułów w różnych sieciach jest dla firmy jednym z najdroższych i najbardziej czasochłonnych etapów wprowadzania nowych rozwiązań na rynek.

źródło: Reuters