Do 2023 roku ekrany AMOLED zdobędą 50% udziału na rynku smartfonów

| Gospodarka Optoelektronika

Według spółki IHS Markit do 2023 roku ponad 50% sprzedawanych smartfonów na całym świecie będzie korzystać z wyświetlaczy AMOLED, a całkowita liczba ich dostaw wzrośnie do 825 mln sztuk. W 2019 roku w tego typu ekrany było wyposażonych około 30% smartfonów. Technologia AMOLED ze zwględu na niskie zużycie energii, elastyczność i oferowaną dobrą jakość obrazu zdobywa coraz większy udział na rynku wyświetlaczy dla urządzeń mobilnych, który zajmują powszechnie wykorzystywane ekrany TFT-LCD.

Do 2023 roku ekrany AMOLED zdobędą 50% udziału na rynku smartfonów

W roku 2019 główni producenci smartfonów, tacy jak Samsung, Apple, Huawei, Oppo i Xiaomi oferowali wysokiej klasy modele wyposażone w wyświetlacze AMOLED. Wymienione firmy coraz częściej promują smartfony o coraz większym współczynniku screen-to-body ratio, a ekrany w tej technologii stają się obecnie standardem dla telefonów komórkowych najwyższej klasy.

Przygotowany raport przez amerykańską spółkę przewiduje, że w 2019 roku dostawy ekranów AMOLED na rynek smartfonów wyniosą 486 mln sztuk, co stanowi wzrost o 17% w porównaniu do roku ubiegłego. Pomimo odnotowanego 1% spadku ogólnej sprzedaży wyświetlaczy dla smartfonów – w 2020 roku spodziewany jest znaczny wzrost zainteresowania tą technologią. Takie firmy jak Apple już standaryzują technologię AMOLED dla swoich nowych modeli, a chińscy producenci zaczynają wykorzystywać te ekrany w telefonach średniej klasy.

Aktualnie technologia AMOLED umożliwia realizację coraz bardziej atrakcyjniejszych projektów smartfonów, a niektóre z nich oferują rozwiązanie typu end-to-end, które polega na owinięciu ekranem całego urządzenia. Nowe wersje mobilnych systemów Android i iOS obsługują tryb ciemny (dark mode), który wykorzystuje mocne strony technologii AMOLED w zakresie zmniejszonego zużycia energii i wydłużenia żywotności baterii.

 
Udział w rynku poszczególnych technologii wyświetlaczy dla smartfonów w latach 2017-2023

źródło: Electronics Weekly