Czy epidemia przyspieszy cyfryzację?

| Gospodarka Aktualności

Wielu firmom trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości związanej ze zdalną pracą, gdyż musiały w nią wejść niemal z dnia na dzień. Sytuacja może jednak stać się znaczącym czynnikiem dalszego rozwoju i cyfryzacji. Według raportu DMEXCO Trend Survey 2020 aż 66% decydentów w przedsiębiorstwach uważa, że trwająca epidemia przyspieszy tempo digitalizacji. Wdrażane narzędzia komunikacji, aplikacje chmurowe czy elektroniczny obieg dokumentów pomogą firmom w dopasowaniu się do sytuacji rynkowej oraz redukowaniu kosztów.

Czy epidemia przyspieszy cyfryzację?

Skalę nagłego przejścia przedsiębiorstw w tryb zdalny obrazuje skokowy wzrost liczby osób korzystających z komunikatorów i platform wirtualnej współpracy. Jak podaje Microsoft, w połowie marca w ciągu tygodnia liczba użytkowników aplikacji Teams zwiększyła się o 37%, a każdego dnia odbyło się w niej ponad 900 mln spotkań. Operator telefonii komórkowej Vodafone w tym samym czasie odnotował w niektórych europejskich krajach wzrost transferu danych w internecie o 50%.

Sytuacja pokazała konieczność dysponowania infrastrukturą, którą można dostosowywać do zmieniających się warunków. Aż 82% menadżerów firm wskazuje elastyczne warunki pracy jako najważniejszy obecnie sposób zarządzania pracownikami. Istotne stało się zdigitalizowanie obiegu informacji i procesów, aby mogły być prowadzone całkowicie zdalnie i bez zakłóceń. Wprowadzane są cyfrowe narzędzia, na nowo ustala się zasady pracy czy zarządzania zleceniami. Nawet tam, gdzie chmura była już obecna, przedsiębiorcy odkrywają jej nowe zastosowania i zaczynają w pełni wykorzystywać dostępne funkcje. Może to już na stałe zmienić podejście do pracy.

Gdy pracownicy wykonują obowiązki z domu, często na własnych komputerach, szczególnego znaczenia nabiera kwestia zapewnienia bezpieczeństwa firmowej sieci oraz poufności danych. Przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać potencjalne zagrożenia oraz konieczność weryfikacji posiadanych zabezpieczeń i polityki ochrony przed wyciekami czy nieuprawnionym dostępem do dokumentów. W większym stopniu zaczynają więc korzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań takich jak sieć VPN , która zapewnia szyfrowane połączenie między firmową siecią a użytkownikami. Opracowywane są procedury, dokonywane zmiany organizacyjne i wdrażane cyfrowe narzędzia oraz nowe aplikacje. Tworzy to potencjał, który pomoże uporać się z obecnym kryzysem i wytworzyć większą gotowość na tego typu sytuacje w przyszłości.

źródło: Konica Minolta Business Solutions