Australia przeznaczy 1,2 mld dolarów na cyberbezpieczeństwo sektora prywatnego

| Gospodarka Aktualności

W czwartek premier Scott Morrison zapowiedział, że w ciągu najbliższych 10 lat Australia wyda 1,66 mld dolarów australijskich (1,19 mld USD) na wzmocnienie ochrony firm i gospodarstw domowych w cyberprzestrzeni, po wzroście liczby ataków. Aktualnie cyberataki na firmy i gospodarstwa domowe generują koszty około 29 mld dolarów australijskich (20,83 mld USD), czyli 1,5% produktu krajowego brutto Australii.

Australia przeznaczy 1,2 mld dolarów na cyberbezpieczeństwo sektora prywatnego

Zaledwie kilka tygodni temu Canberra oświadczyła, że ​​przez następną dekadę wyda 1,35 mld dolarów australijskich, by wzmocnić zdolności swojej głównej agencji wywiadowczej. Według źródeł agencji Reuters, jako głównego podejrzanego Australia postrzega Chiny, choć sugestia ta jest zdecydowanie przez Pekin odrzucana.

Jak dotąd, znaczna część australijskiej polityki cybernetycznej koncentrowała się na wzmocnieniu obrony agencji rządowych po ataku na parlament w 2019 r., ale złośliwa aktywność cybernetyczna rośnie w stosunku do małych i średnich firm, uniwersytetów oraz gospodarstw domowych. Wzrost wydatków ma na celu wzmocnienie infrastruktury krytycznej, intensyfikację wysiłków policji w zakresie ograniczania działalności przestępczej oraz zwiększenie świadomości społecznej.

Australian Signals Directorate - która, jak ujawnił Reuters w zeszłym roku, ustaliła, że ​​za włamanie do australijskiego parlamentu odpowiedzialne są Chiny - otrzyma nowe fundusze na przeciwdziałanie zagranicznym cyberatakom. Chiny zaprzeczają, że były odpowiedzialne za atak, który miał miejsce na kilka miesięcy przed krajowymi wyborami.

źródło: Reuters

Zobacz również