OBR CTM i Astat zrealizują duży projekt z obszaru badań EMC

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej wraz z firmą Astat realizują projekt w ramach środków UE dla rozwoju techniki morskiej. Firmy podpisały umowę na zaprojektowanie i dostawę stanowiska bezodbiciowego do badania pól elektromagnetycznych pochodzących od urządzeń i systemów techniki morskiej oraz zaprojektowanie i dostawę stanowiska do badania odporności na oddziaływanie impulsowych pól elektromagnetycznych dużej mocy.

Posłuchaj
00:00

Jest to jeden z etapów projektu "Polska Sieć Laboratoriów EMC" (EMC-LabNet), realizowanego w ramach unijnego programu operacyjnego "Inteligentny Rozwój 2014-2020". Głównym celem jest opracowanie i dostarczenie stanowiska obejmującego dużą semi-bezodbiciową komorę pomiarową (SAC) o 10-metrowym polu pomiarowym, system do badań odporności promieniowanej, system do pomiarów emisji promieniowanej oraz system do narażeń impulsowych typu NEMP.

Komora SAC umożliwi w pełni normatywne badania kompatybilności elektromagnetycznej wszelkiego rodzaju urządzeń techniki morskiej. Będzie to jedna z największych i najnowocześniejszych tego typu komór w Polsce, pozwalająca na przeprowadzenie badań urządzeń wielkogabarytowych o masie do 5 ton i w zakresie częstotliwości do 40 GHz.

W ramach projektu Astat dostarczy również system do badań odporności na narażenia polem elektrycznym w.cz. Będzie on z powodzeniem współpracował z komorą SAC 10 m, w której będą wykonywane badania zgodnie z najnowszymi wymaganiami norm dla natężeń pól do 50 V/m w zakresie częstotliwości od 10 kHz do 40 GHz. W połączeniu ze środowiskiem, jakim jest komora, zapewni jedne z największych możliwości badawczych w naszym kraju, w szczególności w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej.

Podpisana umowa zakłada również dostarczenie systemu do pomiarów emisji promieniowanej oraz przewodzonej, który podobnie jak system do badań odporności, będzie współpracował z komorą SAC 10 m. System ten pozwoli na pomiary emisji w zakresie częstotliwości do 44 GHz, w pełni zgodnie z obowiązującymi normami. W jego skład wchodzą takie urządzenia, jak wysokiej klasy odbiornik pomiarowy, skalibrowane anteny odbiorcze oraz wiele innych akcesoriów dedykowanych do badań współczesnych urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych.

Powiązane treści
Seminaria i szkolenia powoli się odmrażają
Astat zaprasza na XI Kurs Kompatybilności Elektromagnetycznej
Projekt "EMC-Labnet" nabiera rozmachu
Badania EMC i efektywnego wykorzystania widma radiowego bezprzewodowych urządzeń IoT
Tematyka EMC zawsze będzie towarzyszyła działaniom firm elektronicznych, mówi Grzegorz Modrykamień, EMC Forto
Technologie bezprzewodowe nakręcają popyt na sprzęt i usługi badań w zakresie EMC
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
SEMI Europe publikuje zalecenia dotyczące rewizji REACH
Mikrokontrolery i IoT
Astute Group globalnym dystrybutorem układów pamięci i mikrokontrolerów Puya Semiconductor
Produkcja elektroniki
Rynek półprzewodników RF w fazie szybkiego wzrostu. Czy dla RF rozpoczyna się nowa era?
Produkcja elektroniki
Pierwiastki ziem rzadkich stały się narzędziem wojny handlowej
Komponenty
Farnell zacieśnia partnerstwo z Toshibą
Komponenty
Amtek łączy siły z EMKO CASE – czeskim producentem metalowych obudów dla elektroniki i przemysłu
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Gospodarka
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Gospodarka
Cyborgi z czułkami – owady sterowane mikrochipem nową nadzieją dla ratownictwa

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów