Projekt "EMC-Labnet" nabiera rozmachu

Stanowiska do badania odporności urządzeń techniki morskiej na zaburzenia przewodzone niskiej częstotliwości oraz na wahania parametrów energii zasilającej na jednostkach pływających, z jednoczesnymi zmianami napięcia i częstotliwości - to najnowsze urządzenia, które trafiły do rozbudowywanego przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM), laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej EMC. Mimo że budowa laboratorium jeszcze się nie rozpoczęła, to nowe stanowiska badawcze już teraz zostały uruchomione.

Posłuchaj
00:00

Dostawa sprzętu zrealizowana została przez firmę EMC-Forto i jest kolejnym krokiem w procesie budowy i wyposażania kompleksowego zaplecza badawczego laboratorium EMC. Inwestycja ma na celu rozbudowę i uzupełnienie bazy technicznej i laboratoryjnej członków Konsorcjum "EMC-LabNet" oraz utworzenie strategicznej sieci laboratoriów, stanowiących zaplecze dla badań naukowych, prac rozwojowych i badań certyfikacyjnych, prowadzonych na rzecz poprawy funkcjonowania i konkurencyjności polskiej gospodarki, ochrony środowiska naturalnego, ludzi i urządzeń technicznych przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

Na pierwszym etapie (pisaliśmy o tym prawie miesiąc temu) dostawa sprzętu do CTM obejmowała stanowiska tworzące system generowania i mierzenia anomalii w różnych systemach zasilania. Są one odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na badania techniczne i aktualizację wymagań coraz bardziej zaawansowanych urządzeń elektronicznych. Stanowiska są wykorzystywane do świadczenia usług komercyjnych praktycznie od chwili ich dostawy do laboratorium. Sukcesywnie, jeszcze w trakcie budowy obiektu nowego laboratorium, realizowane będą dostawy sprzętu dla kolejnych obszarów objętym projektem.

Powiązane treści
OBR CTM i Astat zrealizują duży projekt z obszaru badań EMC
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Gospodarka
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Gospodarka
Cyborgi z czułkami – owady sterowane mikrochipem nową nadzieją dla ratownictwa

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów