Wiodący dostawcy układów scalonych różnią się oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu w drugiej połowie roku

| Gospodarka Produkcja elektroniki

W wyniku pandemii koronawirusa i napiętych stosunków handlowych między USA a Chinami większość dostawców IC w pierwszej połowie 2020 r. doświadczyła słabszego popytu i ogólnie słabych wyników sprzedaży. Jednak niektórzy kluczowi dostawcy IC uważają, że druga połowa tego roku przyniesie wyniki znacząco lepsze.

Wiodący dostawcy układów scalonych różnią się oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu w drugiej połowie roku

Według analityków IC Insights, wytyczne dla drugiej połowy i prognozy na cały rok, przedstawione przez trzy wiodące firmy IC, pomagają rzucić nieco światła na to, czego firmy oczekują w drugiej połowie bieżącego roku.

Zdecydowanie największym na świecie producentem półprzewodników typu foundry jest TSMC. Firma jest kluczowym dostawcą procesorów aplikacyjnych 7 i 5 nm. Sądząc po całorocznych prognozach sprzedaży firmy, wskazujących na ponad 20% wzrostu, IC Insights uważa, że ​​przychody TSMC w drugiej połowie 2020 roku będą o 8% wyższe niż poziom z pierwszej połowy, a przychody za cały rok wzrosną o 24% w porównaniu do roku 2019.

Jak twierdzi IC Insights, siłą napędową tego wzrostu będzie zapotrzebowanie firmy Apple na najnowocześniejsze procesory aplikacyjne. TSMC spodziewa się, że w drugiej połowie 2020 roku będzie masowo produkować układy wytwarzane w technologii 5 nm. Zdaniem IC Insights w drugiej połowie 2020 r. dostawca pozyska około 3,5 mld dolarów z produkcji chipów w technologii 5 nm, a przychody z tego procesu mają w tym roku stanowić 8% całkowitej sprzedaży płytek półprzewodnikowych.

Oceniając rzeczywiste wyniki sprzedaży w II kwartale 2020 r. Intel szacował wzrost sprzedaży w całym roku 2020 na poziomie 4%. IC Insights sugeruje, że oczekiwania Intela przewidują w drugiej połowie roku spadek przychodów o 10% w stosunku do pierwszej połowy. Firma wskazywała wysoką sprzedaż w pierwszej połowie tego roku i słabe oczekiwania co do drugiej jego części, biorąc pod uwagę niepewność związaną z kwestiami handlowymi i to, że niektórzy klienci tworzyli zapasy części.

ST - na świecie czwarty co do wielkości dostawca analogowych układów scalonych i kluczowy producent urządzeń samochodowych - zdaniem IC Insights z drugą połową 2020 roku wiąże duże nadzieje. Jak wskazuje IC Insights, po gwałtownym spadku o 19% w pierwszej połowie roku, w porównaniu z tym samym okresem roku 2019, ST spodziewa się silnego 19-procentowego wzrostu sprzedaży w drugiej połowie, w stosunku do połowy pierwszej. Wzrost ten ma być napędzany przez odbicie w branży motoryzacyjnej po wyjątkowo słabym pierwszym półroczu, a także przez wzrost popytu ze strony przemysłowego segmentu rynku, ponieważ gospodarka światowa wykazuje pewną stabilność po katastrofalnych pierwszych 6 miesiącach. Jednak nawet po dobrej drugiej połowie 2020 r. oczekuje się, że całkowita sprzedaż półprzewodników ST spadnie w tym roku o 1%.

źródło: DigiTimes

Zobacz również