W tym roku sprzedaż układów MPU nieznacznie wzrośnie

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

IC Insights prognozuje, że tegoroczna sprzedaż mikroprocesorów wzrośnie do prawie 79,3 mld dolarów, czyli o 1,4% po ubiegłorocznym spadku na poziomie 2,4%. Był to pierwszy od 10 lat spadek przychodów na światowym rynku układów MPU. Prognoza z połowy roku wskazuje, że całkowita sprzedaż MPU wzrośnie o 8,8% w 2021 roku i osiągnie nowy roczny rekordowy poziom około 86,3 mld dolarów przy założeniu, że będą już dostępne szczepionki na obecnego wirusa, a kryzys zdrowotny zostanie zażegnany na większości rynków.

W tym roku sprzedaż układów MPU nieznacznie wzrośnie

W segmencie mikroprocesorów sprzedaż centralnych jednostek przetwarzających (CPU), stosowanych w tradycyjnych komputerach PC, tabletach, serwerach, superkomputerach i wszystkich innych typach komputerów, zyskuje na zwiększonym wykorzystaniu Internetu podczas pandemii. IC Insights spodziewa się, że tegoroczna sprzedaż w tym sektorze wzrośnie do 41,7 mld dolarów, czyli o 2,2% i będzie odpowiadać za 52% całego rynku MPU.

Oczekuje się, że w tym roku za około 49% całkowitej sprzedaży MPU na poziomie 38,6 mld dolarów będą odpowiadać mikroprocesory bazujące na architekturze x86 dostarczane przez Intela i AMD do tradycyjnych komputerów PC, serwerów i dużych maszyn obliczeniowych. Oczekuje się, że jednostki MPU stosowane tabletach z ekranem dotykowym - z których większość to procesory oparte na architekturze ARM typu system-on-chip (SoC) - będą odpowiadać za 3% całkowitej tegorocznej sprzedaży MPU o wartości 3,2 mld dolarów, podczas gdy dostawy układów CPU bazujących na innych technologiach niż x86 wyniosą 750 mln dolarów, czyli 1%.

Według IC Insights procesory wykorzystywane w telefonach - prawie wszystkie posiadające rdzenie RISC i bazujące na technologiach Arm - będą odpowiadać za 26% całkowitych przychodów na rynku MPU. Ze względu na obecną sytuację gospodarczą sprzedaż procesorów do smartfonów ma w tym roku spaść do 20,9 mld dolarów, czyli o 3%. Jednak w czwartym kwartale 2020 roku sprzedaż ma stopniowo ulegać poprawie, zwłaszcza przy wzroście popytu na telefony wspierające sieć 5G.

IC Insights prognozuje, że 21% sprzedaży MPU w tym roku będzie generowane przez układy wykorzystywane w systemach typu embedded-processing, które stosowane są w rozwiązaniach motoryzacyjnych, sieciach komunikacyjnych, systemach przemysłowych i medycznych, a także w urządzeniach konsumenckich. Oczekuje się, że sektor MPU typu embedded wzrośnie w tym roku do 16,7 mld dolarów, czyli o 5%.

źródło: Digitimes

Zobacz również