Yamaha wspiera badania na Uniwersytecie Friedricha Alexandra w Norymberdze

| Gospodarka Aktualności

Jednostka SMT Yamaha Motor Europe Robotics wsparła Instytut Automatyki Fabrycznej i Systemów Produkcyjnych (FAPS) na Uniwersytecie Friedricha Alexandra w Norymberdze. Celem działania jest rozwój badań nad technologią 3D MID. Firma dostarczyła modułową maszynę Yamaha S20 do dozowania i montażu 3D.

Yamaha wspiera badania na Uniwersytecie Friedricha Alexandra w Norymberdze

Dostarczone urządzenie umożliwi placówce badawczej tworzenie produktów 3D MID poprzez dozowanie kleju lub pasty lutowniczej oraz montaż elementów elektronicznych w ramach jednego etapu produkcyjnego. Yamaha zapewniać będzie również wsparcie techniczne, wiedzę fachową i doświadczenie swoich specjalistów. Współpraca z FAPS opiera się na członkostwie Yamahy w niemieckim stowarzyszeniu Forschungsvereinigung 3D MID e.V., w którym firma działa od kwietnia 2020 roku w celu dalszego rozwoju technologii 3D MID.

Umieszczenie obwodów i komponentów bezpośrednio na formowanym podłożu, jakim jest np. obudowa urządzenia, umożliwia prostą i wydajną kosztowo produkcję zaawansowanych, a przy tym niewielkich i lekkich produktów. Jest to idealna technologia dla najnowocześniejszych produktów konsumenckich, elektroniki samochodowej, a także urządzeń końcowych Internetu Rzeczy, takich jak inteligentne czujniki i siłowniki.

Modułowy automat hybrydowy Yamaha S20 stanowi obecnie standard w produkcji 3D MID. Urządzenie łączy w sobie manipulator robota 3D z wieloma głowicami dozującymi i głowicami do montażu powierzchniowego typu pick-and-place w celu połączenia dozowania pasty lutowniczej i kleju, i układania komponentów na jednej platformie. Poza oszczędnością miejsca i usprawnieniem montażu 3D MID, S20 charakteryzuje się również prostotą programowania zwiększającą wydajność pracy we wszystkich typach procesu - od prototypowania po produkcję masową.

Na zdjęciu od lewej do prawej: M.Sc. Nils Thielen (asystent badań FAPS), M.Sc. Philipp Bräuer (asystent badań FAPS i 3D MID e.V.), prof. Jörg Franke (szef instytutu FAPS).

źródło: Renex