Wartość tajwańskiego sektora produkcyjnego PCB przekroczy 10 mld dolarów

| Gospodarka PCB

Według tajwańskiego ministerstwa spraw gospodarczych wartość regionalnego sektora produkcyjnego PCB w tym roku przekroczy 300 mld NT (10,7 mld dolarów). W 2006 roku dostawy płytek drukowanych z Tajwanu oraz powiązanych materiałów i innych komponentów osiągnęły najwyższy poziom 311,7 mld NT, po czym w 2009 roku ich wartość spadła do 230 mld NT w związku z światowym kryzysem finansowym.

Wartość tajwańskiego sektora produkcyjnego PCB przekroczy 10 mld dolarów

Ministerstwo opublikowało statystyki, które wskazują, że wartość tajwańskiego sektora produkcyjnego PCB w okresie pierwszych trzech kwartałów tego roku wyniosła 227,3 mld NT, co oznacza wzrost o 7,9% rok do roku. Głównym motorem wzrostu jest duży popyt na serwery, sprzęt sieciowy i notebooki wykorzystywane do pracy i nauki zdalnej.

Te same dane pokazują, że na Tajwanie prowadzi działalność ponad 600 producentów PCB, zatrudniających łącznie 85 tys. pracowników. Są to głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, które średnio zatrudniają poniżej 200 osób.

Łączne przychody tajwańskich producentów z tradycyjnych i elastycznych płytek PCB w okresie styczeń - wrzesień wzrosły do 109,1 mld NT, czyli o 2,4% rok do roku. Odpowiadają one za 48% produkcji całego sektora obwodów drukowanych na Tajwanie. Przychody z substratów IC wyniosły 71,1 mld NT, odpowiadając za 31,3% tajwańskiego segmentu PCB. Stanowi to również wzrost o 25,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Pozostałe 20% sektora odpowiada za materiały i komponenty PCB.

Kto kupuje najwięcej płytek wytwarzanych na Tajwanie?

Pod względem rynków zbytu pierwsze miejsce zajęły Chiny, które kupiły 43,9% tajwańskich płytek PCB, następnie Hongkong - 12,8% i Korea Południowa - 9,7%.

W pierwszych trzech kwartałach tego roku dostawy do Korei wzrosły o 37,7% rok do roku, ponieważ niektóre kluczowe krajowe podmioty zrezygnowały z produkcji PCB. To działanie zmusiło sprzedawców końcowych produktów do większego polegania na tajwańskich dostawcach płytek elastycznych i tych tradycyjnych.

źródło: Digitimes

Zobacz również