Powstało nowe stowarzyszenie branżowe w zakresie PCB

| Gospodarka Aktualności

Płytka drukowana to od wielu lat jeden z najważniejszych komponentów urządzeń elektronicznych. Przez lata była ona nośnikiem mechanicznym dla podzespołów i elementem połączeniowym dla domeny sygnałów elektrycznych, obecnie jest też anteną, elementem pasywnym, radiatorem, cewką lub ekranem.

Powstało nowe stowarzyszenie branżowe w zakresie PCB

Przez lata projektowanie płytek drukowanych było procesem oddzielonym od tworzenia schematu. Coraz wyższe częstotliwości działania układów, postępująca miniaturyzacja powodują odejście od tej praktyki. Wiele też mówi się o sztucznej inteligencji, która w przyszłości będzie projektowała PCB.

Nowe wersje oprogramowania CAD/EDA traktują projekty coraz bardziej jako całość i niezmienne jest tylko to, że od płytek wymaga się coraz więcej. Z tego powodu powołano do życia nowe stowarzyszenie branżowe Printed Circuit Engineering Association (PCEA). Jego misją jest „promowanie wiedzy inżynieryjnej w zakresie obwodów drukowanych poprzez zachęcanie i ułatwianie wymiany informacji oraz integracji nowych koncepcji projektowych poprzez komunikację, seminaria i warsztaty”.

Aby osiągnąć ten cel, PCEA skierowała swoje działania nie tylko do zawodu projektanta PCB, ale do wszystkich zaangażowanych dyscyplin inżynierskich. W 2020 roku PCEA utworzyła dziewięć lokalnych oddziałów w USA, a powstaje co najmniej 6 kolejnych. Organizacja oferuje bezpłatne artykuły techniczne, książki i prezentacje, a plany na przyszłość obejmują zajęcia online. Chociaż jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić czy stowarzyszenie odniesie sukces - bo działalność ta jest trochę w kontrze do IPC International, które jak wiadomo ma silną pozycję i rozpoznawalność w branży - ale z pewnością jest to warte odnotowania jako znak, że rola PCB cały czas się zwiększa.

Zobacz również