Przyszłość światowego rynku obwodów drukowanych

| Gospodarka PCB

Płytki drukowane stanowią kluczowy komponent całego układu elektronicznego. Na rynku PCB pojawiają się nowe technologie i materiały do ich produkcji. Płytki z obwodami drukowanymi znajdują szerokie zastosowanie w takich gałęziach, jak elektronika przemysłowa, opieka zdrowotna, lotnictwo i obrona, motoryzacja, IT i telekomunikacja oraz elektronika konsumencka.

Przyszłość światowego rynku obwodów drukowanych

Według danych przygotowanych przez agencję analityczną The Business Research Company, rynek płytek drukowanych w tym roku osiągnie wartość 54,30 mld dolarów przy średniorocznym wzroście (CAGR) na poziomie 6,7%. Dla porównania, w roku 2020 wartość ta wynosiła 50,88 mld dolarów. Wzrost rynku obwodów drukowanych wynika w dużej mierze ze wznowienia działalności firm po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Analitycy oszacowali, że w 2025 roku rynek ten osiągnie wartość 68,38 mld dolarów, przy wskaźniku CAGR na poziomie 5,9%.

Co będzie motorem rynku PCB?

Zwiększająca się sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych będzie w dużej mierze odpowiadać za wzrost rynku PCB. Obwody drukowane stosowane w pojazdach tego typu są podstawą systemów zarządzenia energią, sterowników napędu i prostszych elementów, m.in. sprzętu audio czy wyświetlaczy. Do 2025 roku działania w zakresie transformacji sektora energetycznego zwiększą światowy udział sprzedaży elektrycznych samochodów osobowych do 10%. W 2030 roku poziom ten wzrośnie do 28%, a w 2040 ich udział w światowym rynku wyniesie 58%.

Przemysł PCB a środowisko

Szerokie zastosowanie urządzeń elektronicznych niesie za sobą problemy w postaci elektrośmieci, których recykling nie zawsze jest możliwy. Obecnie wiele firm pracuje nad materiałami biodegradowalnymi, które można zastosować w obwodach drukowanych. Zastąpienie standardowych podłoży bardziej ekologicznymi pomoże nie tylko ograniczyć wpływ przemysłu na środowisko, ale także obniży koszty produkcji.

Na przykład w 2019 roku brytyjska firma Jive Materials specjalizująca się w płytkach PCB wprowadziła nieszkodliwą i całkowicie biodegradowalną, rozpuszczalną w wodzie płytkę drukowaną wykonaną z włókna lnianego pod nazwą Soluboard. Tego typu PCB zapewnia bardziej efektywny proces recyklingu, umożliwiając przetworzenie nawet tańszych elementów elektronicznych.

W lipcu 2020 roku Summit Interconnect, amerykański producent płytek drukowanych, nabył kanadyjskie przedsiębiorstwo ITL Circuits. Przejęcie pozwoli znacznie rozszerzyć działalność w Ameryce Północnej.

Kluczowe firmy na rynku PCB

Do grona największych producentów płytek PCB należą TTM Technologies, Nippon Mektron, Samsung Electro-Mechanics, Unimicron Technology Corporation, Advanced Circuits, Tripod Technology Corporation, Daeduck Electronics, Flex, Eltek, Sumitomo Electric Industries, Dongshan Precision i Zhen Ding Technology Holding Limited.

źródło: The Business Research Company