Przyszłość światowego rynku obwodów drukowanych

Płytki drukowane stanowią kluczowy komponent całego układu elektronicznego. Na rynku PCB pojawiają się nowe technologie i materiały do ich produkcji. Płytki z obwodami drukowanymi znajdują szerokie zastosowanie w takich gałęziach, jak elektronika przemysłowa, opieka zdrowotna, lotnictwo i obrona, motoryzacja, IT i telekomunikacja oraz elektronika konsumencka.

Posłuchaj
00:00

Według danych przygotowanych przez agencję analityczną The Business Research Company, rynek płytek drukowanych w tym roku osiągnie wartość 54,30 mld dolarów przy średniorocznym wzroście (CAGR) na poziomie 6,7%. Dla porównania, w roku 2020 wartość ta wynosiła 50,88 mld dolarów. Wzrost rynku obwodów drukowanych wynika w dużej mierze ze wznowienia działalności firm po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Analitycy oszacowali, że w 2025 roku rynek ten osiągnie wartość 68,38 mld dolarów, przy wskaźniku CAGR na poziomie 5,9%.

Co będzie motorem rynku PCB?

Zwiększająca się sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych będzie w dużej mierze odpowiadać za wzrost rynku PCB. Obwody drukowane stosowane w pojazdach tego typu są podstawą systemów zarządzenia energią, sterowników napędu i prostszych elementów, m.in. sprzętu audio czy wyświetlaczy. Do 2025 roku działania w zakresie transformacji sektora energetycznego zwiększą światowy udział sprzedaży elektrycznych samochodów osobowych do 10%. W 2030 roku poziom ten wzrośnie do 28%, a w 2040 ich udział w światowym rynku wyniesie 58%.

Przemysł PCB a środowisko

Szerokie zastosowanie urządzeń elektronicznych niesie za sobą problemy w postaci elektrośmieci, których recykling nie zawsze jest możliwy. Obecnie wiele firm pracuje nad materiałami biodegradowalnymi, które można zastosować w obwodach drukowanych. Zastąpienie standardowych podłoży bardziej ekologicznymi pomoże nie tylko ograniczyć wpływ przemysłu na środowisko, ale także obniży koszty produkcji.

Na przykład w 2019 roku brytyjska firma Jive Materials specjalizująca się w płytkach PCB wprowadziła nieszkodliwą i całkowicie biodegradowalną, rozpuszczalną w wodzie płytkę drukowaną wykonaną z włókna lnianego pod nazwą Soluboard. Tego typu PCB zapewnia bardziej efektywny proces recyklingu, umożliwiając przetworzenie nawet tańszych elementów elektronicznych.

W lipcu 2020 roku Summit Interconnect, amerykański producent płytek drukowanych, nabył kanadyjskie przedsiębiorstwo ITL Circuits. Przejęcie pozwoli znacznie rozszerzyć działalność w Ameryce Północnej.

Kluczowe firmy na rynku PCB

Do grona największych producentów płytek PCB należą TTM Technologies, Nippon Mektron, Samsung Electro-Mechanics, Unimicron Technology Corporation, Advanced Circuits, Tripod Technology Corporation, Daeduck Electronics, Flex, Eltek, Sumitomo Electric Industries, Dongshan Precision i Zhen Ding Technology Holding Limited.

Źródło: The Business Research Company

Powiązane treści
Do 2024 roku wartość rynku PCB przekroczy 69 mld dolarów
Powstało nowe stowarzyszenie branżowe w zakresie PCB
Apex inwestuje w zakłady w Tajlandii, by zwiększyć możliwości produkcji PCB
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PCB
Recykling PCB już za chwilę
Pomiary
Danisense uruchamia portal do kalibracji przetworników prądowych – niezależnie od marki i z certyfikatem ISO 17025
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Zobacz więcej z tagiem: PCB
Gospodarka
Recykling PCB już za chwilę
Gospodarka
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Technika
OrCAD X, czyli produktywność w projektowaniu PCB
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów