Brakuje materiałów do produkcji PCB

| Gospodarka PCB

Producenci PCB napotykają na coraz większe trudności związane z zapewnieniem odpowiedniego poziomu dostępności materiałów, w tym Copper Clad Laminate (CCL). W związku z gwałtownym wzrostem popytu na te materiały podaż stała się niewystarczająca. Wcześniej producenci obwodów drukowanych byli w stanie zabezpieczyć dostawy CCL na okres kwartału. Obecnie dostawcy CCL mogą przyjmować zamówienia, które będą w stanie zapewnić wystarczającą ilość materiałów na miesiąc.

Brakuje materiałów do produkcji PCB

Producenci PCB nie będą mieli innego wyboru, jak tylko zaakceptować obecny stan rzeczy, ponieważ dostawcy CCL z trudem mogą zwiększyć swoje moce wytwórcze na dużą skalę. Trudności te leżą częściowo po stronie ograniczonej podaży folii miedzianych, które są coraz częściej stosowane w akumulatorach litowo-jonowych, przeznaczonych do pojazdów elektrycznych.

Ceny CCL mogą dalej rosnąć wraz z utrzymującym się wzrostem cen miedzi. Na przykład tajwańska firma Aurona Industries planuje podnieść ceny swoich wysokiej klasy płytek od 1 kwietnia, aby odpowiadały one zwiększonym kosztom surowców. Firma pozyskała zamówienia, których termin realizacji sięga kolejnych pięciu miesięcy.

Rosnące ceny materiałów i ograniczona podaż nie tylko przyczynią się do zwiększenia kosztów produkcji PCB, ale mogą również wpłynąć na elastyczność w organizacji produkcji i terminy realizacji zamówień. To z kolei sprawi, że producenci będą ostrożniejsi pod względem przyjmowania zamówień i zarządzania liniami produkcyjnymi.

źródło: Digitimes