Amerykańskie firmy odpowiadały za 55% światowej sprzedaży półprzewodników

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według danych przygotowanych przez IC Insights, amerykańskie firmy w 2020 roku odpowiadały za 50% światowej sprzedaży produktów IDM i 64% rynku fabless. Przekłada się to na 55% całkowitej sprzedaży półprzewodników w roku ubiegłym. Podmioty z siedzibą w Korei Południowej miały udział w sprzedaży półprzewodników na poziomie 21%. Tajwańskie firmy odpowiadały za 7%, czyli o jeden punkt procentowy więcej w porównaniu z firmami europejskimi i japońskimi. W tym czasie Chiny objęły jedynie 5% światowego rynku.

Amerykańskie firmy odpowiadały za 55% światowej sprzedaży półprzewodników

W 2020 roku udział rynkowy japońskich firm w branży półprzewodnikowej utrzymał jeszcze swój dość zadowalający poziom, choć w latach 90. firmy z siedzibą w Japonii obejmowały prawie połowę globalnego rynku półprzewodników.

Ubiegłoroczny spadek rynkowego udziału spółek europejskich nie był tak gwałtowny, jak w przypadku podmiotów japońskich  - w 2020 roku europejskie firmy odpowiadały za sprzedaż półprzewodników na świecie na poziomie 6%, w porównaniu z 9% odnotowanymi w roku 1990.

W przeciwieństwie do spadku udziału japońskich i europejskich firm w ciągu ostatnich trzech dekad, udziały amerykańskich i azjatyckich dostawców półprzewodników wzrosły. Firmy z siedzibą w Azji odnotowały wzrost z 4% w 1990 roku do 33% w roku 2020. Wzrost udziału azjatyckich dostawców IC odpowiada 30-letniemu wskaźnikowi CAGR sprzedaży IC na poziomie 15,5%, czyli nieco ponad dwukrotności wskaźnika CAGR całego rynku IC, który w tym okresie wyniósł 7,7%.

źródło: Digitimes

Zobacz również