Weszła w życie nowa rewizja normy IPC/WHMA-A-620

| Gospodarka Aktualności

Normy IPC to tworzone przez Association Connecting Electronics Industries standardy zawierające wymagania m.in. dla projektowania, montażu i naprawy pakietów elektronicznych oraz montażu kabli i wiązek przewodów. Normy są stosowane przez zamawiających i wykonawców na całym świecie dla ułatwienia komunikacji w zakresie oczekiwanej jakości wykonania produktu. Rewizja o oznaczeniu porządkowym "D" jest już dostępna w języku polskim.

Weszła w życie nowa rewizja normy IPC/WHMA-A-620

Norma IPC/WHMA-A-620 o tytule "Wymagania i akceptacje dla montażu kabli i wiązek przewodów" – znana powszechnie jako "sześćsetdwudziestka" jest jednym z najważniejszych standardów stosowanych we współczesnej produkcji wiązek kablowych. Obejmuje m.in. kryteria w zakresie przygotowania, lutowania i crimpowania przewodu, połączeń IDC, zgrzewania ultradźwiękowego, splotów przewodów, montażu złącza, wtryskiwania/zalewania, pomiaru zestawów kablowych i przewodów, znakowania/etykietowania, połączeń kabli współosiowych i dwuosiowych, zabezpieczania i ekranowania wiązek przewodów, montażu końcowego wyrobu oraz testów elektrycznych i mechanicznych.

Istotne zmiany, które pojawiły się w wymaganiach rewizji D normy IPC/WHMA-A-620 dotyczą m.in.

  • stanu docelowego (ang. Target Condition) – zrezygnowano z kryteriów dla stanu docelowego, co oznacza, iż obecnie znajdziemy kryteria dla stanu dopuszczalnego, wskaźnika procesu, wady, stanów łączonych czy warunków nieokreślonych;
  • wprowadzono kryteria dla maksymalnych limitów zanieczyszczeń wsadu lutowniczego;
  • uzupełniono wymagania dla zakończeń zagniatanych (crimpowanych) o kryteria w zakresie stosowania osłon termokurczliwych;
  • zaktualizowano wytyczne w zakresie połączeń IDC;
  • wprowadzono nowe kryteria dla wtryskiwania/zalewania w elastycznych taśmach zasilających;
  • zaktualizowano i rozszerzono kryteria dla montażu wyrobu końcowego;
  • zrezygnowano z publikacji kryteriów dla połączeń owijanych bez lutowania kierując ewentualnych zainteresowanych do standardu MIL-STD-1130.

Z pozostałymi zmianami, które się pojawiły w nowej rewizji będzie można zapoznać się w trakcie organizowanego w maju 2021 szkolenia otwartego z tej normy, które odbędzie się w siedzibie firmy RENEX we Włocławku w następujących terminach:

  • IPC/WHMA-A-620 CIS – wymagania i akceptacje dla montażu kabli i wiązek przewodów – w terminie: 17.05.2021-20.05.2021;
  • IPC/WHMA-A-620 CIS + praktyka – wymagania i akceptacje dla montażu kabli i wiązek przewodów + zajęcia praktyczne w zakresie tworzenia wiązek przewodów – w terminie: 17.05.2021-21.05.2021.

Na zajęciach praktycznych z zakresu tworzenia wiązek przewodów uczestnicy mają możliwość pracy z narzędziami i wyposażeniem stosowanym m.in. w branży militarnej i SPACE.

źródło: Renex

Zobacz również