Ograniczenie podaży chipów utrzyma się do 2022 roku

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Zgodnie z optymistycznymi prognozami ograniczona podaż chipów ma się utrzymać do końca 2021 roku. Firma analityczna Gartner oszacowała, że sytuacja wróci do normy dopiero od drugiego kwartału 2022 roku.

Ograniczenie podaży chipów utrzyma się do 2022 roku

Problemy z podażą w półprzewodnikowym sektorze zaczęły się głównie od chipów energetycznych, wyświetlaczy i mikrokontrolerów, które powstają na bazie 8-calowych płytek krzemowych. Obecnie dostawcy foundry dysponujący tą technologią nie posiadają wystarczających zasobów do rozszerzenia mocy produkcyjnych.

- Ograniczona podaż półprzewodników poważnie zakłóci łańcuch dostaw i ograniczy produkcję wielu rodzajów sprzętu elektronicznego w 2021 roku. Zakłady foundry podnoszą ceny płytek, a firmy produkujące chipy zwiększają ceny urządzeń - powiedział Kanishka Chauhan, główny analityk w firmie Gartner.

W większości sektorów oczekuje się, że problemy z podażą urządzeń zostaną rozwiązane do drugiego kwartału 2022 roku. W tym czasie ograniczenia związane z produkcją substratów IC mogą potencjalnie rozciągnąć się do czwartego kwartału 2022 roku.

- Ponieważ obecny niedobór chipów ma charakter dynamiczny, konieczne jest zrozumienie, jak zmienia się on w sposób ciągły. Śledzenie czynników, takich jak inwestycje, indeks zapasów i prognozy wzrostu przychodów branży IC może pomóc podmiotom zapanować nad sytuacją i obserwować, jak rozwija się cała branża - powiedział Gaurav Gupta, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner.

źródło: Digitimes

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie