Ograniczenie podaży chipów utrzyma się do 2022 roku

Zgodnie z optymistycznymi prognozami ograniczona podaż chipów ma się utrzymać do końca 2021 roku. Firma analityczna Gartner oszacowała, że sytuacja wróci do normy dopiero od drugiego kwartału 2022 roku.

Posłuchaj
00:00

Problemy z podażą w półprzewodnikowym sektorze zaczęły się głównie od chipów energetycznych, wyświetlaczy i mikrokontrolerów, które powstają na bazie 8-calowych płytek krzemowych. Obecnie dostawcy foundry dysponujący tą technologią nie posiadają wystarczających zasobów do rozszerzenia mocy produkcyjnych.

- Ograniczona podaż półprzewodników poważnie zakłóci łańcuch dostaw i ograniczy produkcję wielu rodzajów sprzętu elektronicznego w 2021 roku. Zakłady foundry podnoszą ceny płytek, a firmy produkujące chipy zwiększają ceny urządzeń - powiedział Kanishka Chauhan, główny analityk w firmie Gartner.

W większości sektorów oczekuje się, że problemy z podażą urządzeń zostaną rozwiązane do drugiego kwartału 2022 roku. W tym czasie ograniczenia związane z produkcją substratów IC mogą potencjalnie rozciągnąć się do czwartego kwartału 2022 roku.

- Ponieważ obecny niedobór chipów ma charakter dynamiczny, konieczne jest zrozumienie, jak zmienia się on w sposób ciągły. Śledzenie czynników, takich jak inwestycje, indeks zapasów i prognozy wzrostu przychodów branży IC może pomóc podmiotom zapanować nad sytuacją i obserwować, jak rozwija się cała branża - powiedział Gaurav Gupta, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner.

Źródło: Digitimes

Powiązane treści
Podaż kondensatorów aluminiowych dalej niewystarczająca
Dlaczego popyt na kondensatory MLCC przekroczył podaż?
Podaż chipów pamięci jest niewystarczająca w stosunku do zapotrzebowania
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Targi zagraniczne
EuMW 2025 - European Microwave Week
Targi zagraniczne
SEMICON Taiwan 2025
Gospodarka
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów