Podaż kondensatorów aluminiowych dalej niewystarczająca

| Gospodarka Komponenty

Według tajwańskich źródeł podaż aluminiowych kondensatorów elektrolitycznych w 2021 roku będzie ograniczona w związku z dużym popytem na sprzęt serwerowy, zasilacze, elektronikę samochodową i komponenty sieci 5G. Najwięksi japońscy producenci kondensatorów, tacy jak Nippon Chemi-con, Nichicon, Rubycon i Panasonic zwracają uwagę, że ich poziom mocy produkcyjnych jest niewystarczający, co przekłada się na dłuższy czas dostaw z terminami realizacji do 24-30 tygodni. Firmy podkreślają, że ich zakłady pracują z pełną wydajnością.

Podaż kondensatorów aluminiowych dalej niewystarczająca

Obecna sytuacja skłoniła niektórych klientów tych firm do składania zamówień u tajwańskich dostawców, w tym Lelon Electronics, Kaimei Electronics i Taiwan Chinsan Electronic, a nawet u chińskich, takich jak Aihua Group i Nantong Jianghai Capacitor. Wykorzystanie zdolności produkcyjnych wyżej wymienionych dostawców oscyluje na poziomie 80-100%, ze średnim czasem realizacji zamówień wynoszącym 16 tygodni. W związku z tak wysokim zapotrzebowaniem i rosnącymi kosztami materiałów japońscy, tajwańscy i chińscy producenci podnieśli ceny kondensatorów.

Źródła wskazują, że terminy realizacji zamówień firmy Kaimei na kondensatory, rezystory chipowe i wentylatory sięgają do lipca. Producent aktywnie zwiększa wydajność swoich fabryk i spodziewa się dalszego wzrostu przychodów w drugim kwartale. Przychody w pierwszym kwartale przekroczyły 1,717 mld NT co oznacza wzrost o 90%. Zysk netto wzrósł sekwencyjnie o 68,28%. W skali roku wyniósł on 244 mln NT, co przekładała się na wzrost o 121,82%.

źródło: Digitimes

Zobacz również