W 2026 roku wartość rynku przetworników CMOS przekroczy 30 mld dolarów

| Gospodarka Optoelektronika

Według firmy analitycznej Yole Développement w 2020 roku wartość rynku czujników CMOS wyniosła 20,7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 7,3% rok do roku. Analitycy prognozują, że w 2026 rynek matryc CMOS osiągnie wartość 31,5 mld dolarów. Od 2019 roku udział przetworników tego typu w segmencie przemysłowym nie uległ zmianie, pozostając na poziomie 4,7%. Sektor urządzeń mobilnych odpowiada za 68% przychodów rynku czujników CMOS. W nadchodzących latach głównymi wyzwaniami w sektorze przetworników CMOS będzie ich integracja z systemami AI.

W 2026 roku wartość rynku przetworników CMOS przekroczy 30 mld dolarów

Czołowym podmiotem na rynku CMOS jest obecnie firma Sony, z 40-procentowym udziałem. Na drugim miejscu znajduje się Samsung z udziałem 22%, dalej z 11% - Omnivision i STMicroelectronics - 6%. Wszystkie wymieniony firmy koncentrują swoje działania głównie w zakresie przetworników CMOS na rynku aplikacji mobilnych. Obecnie rynek przetworników obrazu jest zdominowany przez aplikacje mobilne i konsumenckie, co odpowiada za 72% przychodów.

W sektorze IT wyższy popyt na laptopy i tablety, w połączeniu z czujnikami do obrazowania 3D i czytnikami linii papilarnych, odwrócił wieloletnią tendencję spadkową. W branży motoryzacyjnej i bezpieczeństwa duże zapotrzebowanie na kamery wynika z trendów dotyczących inteligentnych samochodów i budynków. Sektor przemysłowych przetworników CMOS przez najbliższe 5 lat będzie notował wzrost charakteryzujący się współczynnikiem CAGR na poziomie 7,22%.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również