Wartość rynku sensorów CMOS w tym roku wzrośnie o 10%

Według firmy konsultingowej Yole Développement, rynek sensorów obrazu CMOS wzrośnie w tym roku o 10% dzięki popytowi na urządzenia mobilne. W czwartym kwartale ten segment osiągnie wartość 6,4 mld dolarów. Napędem wzrostu zapotrzebowania na chipy tego typu jest rozpowszechnienie się kamer w telefonach komórkowych, które osiągnęły nowy poziom technologiczny. Charakteryzuje się on wyposażaniem smartfonów przez producentów w blisko 6 obiektywów. Yole oczekuje, że ta tendencja utrzyma się przez następne 4 lata.

Posłuchaj
00:00

Od czwartego kwartału 2017 roku wszystkie segmenty na rynku czujników obrazu CMOS, z wyjątkiem urządzeń mobilnych wykazują tendencję spadkową. W tym czasie osiągnęły one poziom 1,5 mld dolarów, ale obecnie spadły do 1,1 mld dolarów, co oznacza spadek o 26%. Kiedy rynek podwoił swoją wartość w stosunku do pierwszego kwartału 2015 roku, przełożyło się to na dodatni wskaźnik CAGR dla lat 2015-2017, którego poziom wyniósł 26%.

Pozostałe dwa największe segmenty, czyli fotografia konsumencka i komputery od dłuższego czasu znajdują się na równi z pozostałymi kategoriami takimi jak motoryzacja i bezpieczeństwo. W pierwszym i drugim kwartale tego roku obie te kategorie stały się drugim co do wielkości segmentem na rynku SIC.

Pogorszenie koniunktury na chińskim i amerykańskim rynku motoryzacyjnym wpływa na sprzedaż czujników obrazu CMOS, pomimo rosnącej liczby zainstalowanych kamer na samochód. Podczas gdy pięcioletnie prognozy przygotowane przez Yole wykazały dodatni wskaźnik CAGR na poziomie 19% dla tej kategorii, to wzrost rok do roku na 2019 rok zmierza w kierunku spadku w granicach 5-10%. To samo dotyczy kategorii bezpieczeństwa, w której analitycy oszacowali wskaźnik CAGR na dodatnią wartość 19%, jednak tegoroczny wzrost wykazuje płaską charakterystykę rozwoju.

Największym rozczarowaniem okazał się segment przemysłowy z oszacowanym wskaźnikiem CAGR na dodatnim poziomie wynoszącym 26% dla lat 2014-2017. Po osiągnięciu w czwartym kwartale 2017 roku wartości 135 mln dolarów, powrócił do wartości rzędu 100 mln dolarów na kwartał. Prawdopodobnie głównym tego powodem jest wstrzymanie światowych nakładów inwestycyjnych w przemyśle półprzewodnikowym i motoryzacyjnym. Yole prognozuje, że w 2020 roku wzrost może zostać wznowiony.

 
Dynamika rynku czujników obrazu CMOS dla lat 2017-2024 - przychody w mln dolarów

Źródło: Electronics Weekly

Powiązane treści
Firmy specjalizujące się w chipach CIS zabiegają o partnerstwo z Sony i On-Semi
Rynek obrazowania satelitarnego przekroczy wkrótce wartość 5 mld dolarów
W 2026 roku wartość rynku przetworników CMOS przekroczy 30 mld dolarów
Sprzedaż czujników CMOS wzrośnie o 19%
Samsung i Xiaomi opracowali smartfonowy czujnik obrazu 108 Mp
Rynek sensorów obrazu CMOS nadal rośnie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Optoelektronika
Gospodarka
Fotonika dla AI: iPronics i Ansys łączą siły, by zwiększyć niezawodność infrastruktury centrów danych
Technika
Technologia OLED - charakterystyka oraz przegląd zastosowań
Technika
Wyświetlacze OLED - nowe technologie

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów