Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wartość rynku sensorów CMOS w tym roku wzrośnie o 10%

| Gospodarka Optoelektronika

Według firmy konsultingowej Yole Développement, rynek sensorów obrazu CMOS wzrośnie w tym roku o 10% dzięki popytowi na urządzenia mobilne. W czwartym kwartale ten segment osiągnie wartość 6,4 mld dolarów. Napędem wzrostu zapotrzebowania na chipy tego typu jest rozpowszechnienie się kamer w telefonach komórkowych, które osiągnęły nowy poziom technologiczny. Charakteryzuje się on wyposażaniem smartfonów przez producentów w blisko 6 obiektywów. Yole oczekuje, że ta tendencja utrzyma się przez następne 4 lata.

Wartość rynku sensorów CMOS w tym roku wzrośnie o 10%

Od czwartego kwartału 2017 roku wszystkie segmenty na rynku czujników obrazu CMOS, z wyjątkiem urządzeń mobilnych wykazują tendencję spadkową. W tym czasie osiągnęły one poziom 1,5 mld dolarów, ale obecnie spadły do 1,1 mld dolarów, co oznacza spadek o 26%. Kiedy rynek podwoił swoją wartość w stosunku do pierwszego kwartału 2015 roku, przełożyło się to na dodatni wskaźnik CAGR dla lat 2015-2017, którego poziom wyniósł 26%.

Pozostałe dwa największe segmenty, czyli fotografia konsumencka i komputery od dłuższego czasu znajdują się na równi z pozostałymi kategoriami takimi jak motoryzacja i bezpieczeństwo. W pierwszym i drugim kwartale tego roku obie te kategorie stały się drugim co do wielkości segmentem na rynku SIC.

Pogorszenie koniunktury na chińskim i amerykańskim rynku motoryzacyjnym wpływa na sprzedaż czujników obrazu CMOS, pomimo rosnącej liczby zainstalowanych kamer na samochód. Podczas gdy pięcioletnie prognozy przygotowane przez Yole wykazały dodatni wskaźnik CAGR na poziomie 19% dla tej kategorii, to wzrost rok do roku na 2019 rok zmierza w kierunku spadku w granicach 5-10%. To samo dotyczy kategorii bezpieczeństwa, w której analitycy oszacowali wskaźnik CAGR na dodatnią wartość 19%, jednak tegoroczny wzrost wykazuje płaską charakterystykę rozwoju.

Największym rozczarowaniem okazał się segment przemysłowy z oszacowanym wskaźnikiem CAGR na dodatnim poziomie wynoszącym 26% dla lat 2014-2017. Po osiągnięciu w czwartym kwartale 2017 roku wartości 135 mln dolarów, powrócił do wartości rzędu 100 mln dolarów na kwartał. Prawdopodobnie głównym tego powodem jest wstrzymanie światowych nakładów inwestycyjnych w przemyśle półprzewodnikowym i motoryzacyjnym. Yole prognozuje, że w 2020 roku wzrost może zostać wznowiony.

 
Dynamika rynku czujników obrazu CMOS dla lat 2017-2024 - przychody w mln dolarów

źródło: Electronics Weekly

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie