Produkty Wojskowej Akademii Technicznej wyróżnione nagrodą Defender

Bezpieczny System Komunikacji Multimedialnej (BSKM) i Laserowy system wykrywania i śledzenia nisko latających obiektów SkanDRON zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Defender. Projekty znalazły się w grupie 10 nagrodzonych produktów spośród 77 zgłoszeń. Gala wręczenia nagród odbyła się 10 września br., ostatniego dnia 29. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wojskowa Akademia Techniczna została uhonorowana przez Targi Kielce okolicznościową statuetką z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia uczelni.

Posłuchaj
00:00

BSKM powstał w ramach projektu zrealizowanego przez konsorcjum naukowo-przemysłowe w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (Wydział Elektroniki WAT, zespół kierowany przez dr. hab. inż. Dariusza Laskowskiego), Transbit Sp. z o.o. oraz Asseco Poland SA. BSKM.

- Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii system zapewnia bezpieczny obieg informacji w środowiskach heterogenicznych. Spełnia on wymagania bezpieczeństwa NATO ujęte w STANAG 5068 i umożliwia przesyłanie danych pomiędzy różnymi sieciami niejawnymi z wykorzystaniem sieci publicznych – mówił dr hab. inż. Dariusz Laskowski.

Zespół dr. Laskowskiego we współpracy z członkami Grupy PGZ i renomowanymi producentami sieci i systemów, prowadzi również prace nad routerem IPv6, stacją bazową telefonii komórkowej 5G i systemem do zwalczania obiektów latających (dron, moździerz czy granat latający) o pełnym dostępie do oprogramowania i z elementami wykonanymi na różnych poziomach - od COTS (commercial off-the-shelf) przez MOTS (military off-the-shelf) do NOTS (NATO off-the-shelf).

Laserowy system wykrywania i śledzenia nisko latających obiektów SkanDRON został opracowany przez zespół pod kierownictwem ppłk. dr. inż. Marka Życzkowskiego z Instytutu Optoelektroniki WAT w ramach konsorcjum Wojskowej Akademii Technicznej (lider), Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych oraz firm KenBIT Sp. z o.o. i Nordcom Sp. z o.o.

Głównym komponentem systemu jest opracowany od podstaw skaner laserowy, który umożliwia monitorowanie w sposób ciągły obserwowanego sektora w kącie 120° oraz w czasie rzeczywistym i wyznaczenie lokalizacji pojawiających się obiektów. System umożliwia wykrycie i śledzenie nawet małych obiektów o wymiarach 18 cm x 32 cm, których reflektancja (parametr określający ilościowo wielkość odbicia promieniowania laserowego) nie jest mniejsza niż 17 %. Skaner skutecznie wykrywa takie drony z odległości 850 m. Obiekty większe lub o wyższej reflektancji wykrywane są na dużo większych odległościach.

System może być wykorzystywany przez Siły Zbrojne RP, Policję i Straż Graniczną. Może też wspomóc działania służb i formacji wykonujących zadania w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, zabezpieczenia imprez masowych, ochrony obiektów i mienia oraz w przeciwdziałaniach nielegalnemu wykorzystaniu dronów.

Źródło: WAT, fot. Alicja Szulc

Powiązane treści
Wojskowa Akademia Techniczna rozszerza współpracę z firmą IBM
Asseco dostarczy mikrodrony dla polskiego wojska
Rynek półprzewodników dla wojska i lotnictwa szybko wzrasta
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PCB
Recykling PCB już za chwilę
Pomiary
Danisense uruchamia portal do kalibracji przetworników prądowych – niezależnie od marki i z certyfikatem ISO 17025
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Gospodarka
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
Gospodarka
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów