UE przeznaczy prawie 400 mln euro na rozwój nowych technologii

| Gospodarka Projektowanie i badania

Europejska Rada ds. Innowacji (European Innovation Council – EIC) wybrała 65 start-upów i małych firm do przekazania 363 mln euro dofinansowania. Każdy podmiot otrzyma 17 mln euro w postaci dotacji i inwestycji na rozwój technologii dla sektora opieki zdrowotnej, segmentu cyfrowego, energetycznego i kosmicznego.

UE przeznaczy prawie 400 mln euro na rozwój nowych technologii

Na obecnym etapie 60 z 65 firm otrzymało łącznie 227 mln euro kapitału, a pozostałe 136 mln euro w postaci dotacji. Jest to pierwsza partia firm, która otrzymała dofinansowanie w ramach tego programu. W ramach kolejnej rundy EIC oceni 1098 firm.

Wśród firm znalazł się francuski Up Mem, który opracowuje technologię Processing in Memory (PIM), czyli przetwarzanie danych w pamięci, co pozwoli znacznie ograniczyć zużycie energii i zasobów sprzętowych. Dofinansowanie to pozwoli firmie na rozszerzenie zespołu z obecnych 24 do 100 osób, do końca 2023 roku. Spółka Minima Processor, z siedzibą w Finlandii, pracuje nad procesorem, którego architektura umożliwi pracę układu przy minimalnym poborze energii. W tym czasie belgijski Plant-e tworzy technologię, dzięki której możliwe będzie pozyskiwanie energii z roślin do zasilania systemów IoT.

Szwedzki Oledcomm opracowuje technologię komunikacji LiFi, opartą na diodach LED, do zastosowań w przestrzeni kosmicznej. Spółka Wi-Charge opracowuje bezprzewodowy system zasilania, który pozwoli znieść obecne ograniczenia, umożliwiając przekazywanie energii do urządzeń znajdujących się w zasięgu 10 m.

Program wspiera również start-upy specjalizujące się w technologiach kwantowych. Francuska spółka Alice i Bob zamierza stworzyć zautomatyzowany proces kalibracji kwantowej do budowy pierwszych na świecie odpornych na awarie komercyjnych komputerów kwantowych. Firma Sparrow Quantum, z siedzibą w Danii, opracowuje emitery pojedynczych fotonów dla optycznych komputerów kwantowych.

źródło: EE News Europe