UE przeznaczy prawie 400 mln euro na rozwój nowych technologii

Europejska Rada ds. Innowacji (European Innovation Council – EIC) wybrała 65 start-upów i małych firm do przekazania 363 mln euro dofinansowania. Każdy podmiot otrzyma 17 mln euro w postaci dotacji i inwestycji na rozwój technologii dla sektora opieki zdrowotnej, segmentu cyfrowego, energetycznego i kosmicznego.

Posłuchaj
00:00

Na obecnym etapie 60 z 65 firm otrzymało łącznie 227 mln euro kapitału, a pozostałe 136 mln euro w postaci dotacji. Jest to pierwsza partia firm, która otrzymała dofinansowanie w ramach tego programu. W ramach kolejnej rundy EIC oceni 1098 firm.

Wśród firm znalazł się francuski Up Mem, który opracowuje technologię Processing in Memory (PIM), czyli przetwarzanie danych w pamięci, co pozwoli znacznie ograniczyć zużycie energii i zasobów sprzętowych. Dofinansowanie to pozwoli firmie na rozszerzenie zespołu z obecnych 24 do 100 osób, do końca 2023 roku. Spółka Minima Processor, z siedzibą w Finlandii, pracuje nad procesorem, którego architektura umożliwi pracę układu przy minimalnym poborze energii. W tym czasie belgijski Plant-e tworzy technologię, dzięki której możliwe będzie pozyskiwanie energii z roślin do zasilania systemów IoT.

Szwedzki Oledcomm opracowuje technologię komunikacji LiFi, opartą na diodach LED, do zastosowań w przestrzeni kosmicznej. Spółka Wi-Charge opracowuje bezprzewodowy system zasilania, który pozwoli znieść obecne ograniczenia, umożliwiając przekazywanie energii do urządzeń znajdujących się w zasięgu 10 m.

Program wspiera również start-upy specjalizujące się w technologiach kwantowych. Francuska spółka Alice i Bob zamierza stworzyć zautomatyzowany proces kalibracji kwantowej do budowy pierwszych na świecie odpornych na awarie komercyjnych komputerów kwantowych. Firma Sparrow Quantum, z siedzibą w Danii, opracowuje emitery pojedynczych fotonów dla optycznych komputerów kwantowych.

Źródło: EE News Europe

Powiązane treści
Czy Samsung przyczyni się do wyparcia modelu von Neumanna?
Sztuczna inteligencja Google'a zaprojektuje chipy
Sony nawiązuje współpracę z Silicon Catalyst
Dynamic Flash Memory następcą pamięci DRAM
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PCB
Recykling PCB już za chwilę
Pomiary
Danisense uruchamia portal do kalibracji przetworników prądowych – niezależnie od marki i z certyfikatem ISO 17025
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
IQM zainstaluje pierwszy w Polsce komputer kwantowy
Konferencja
Konferencja SEAP: cyfryzacja w projektowaniu i prefabrykacji szaf sterowniczych
Konferencja
Roadshow Altium Designer
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów