Powstanie europejska firma specjalizująca się w chipach pamięci

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Utworzono europejską firmę zajmującą się komponentami pamięci pod nazwą Neumonda. Firma została założona z udziałem kadry kierowniczej niemieckiego podmiotu Qimonda. Działalność ma opierać się na wykupie menedżerskim dystrybutora i producenta modułów pamięci Memphis Electronic GmbH, kierowanego przez podmiot typu venture capital - Walden International. Spółka ta specjalizuje się w inwestycjach technologicznych.

Powstanie europejska firma specjalizująca się w chipach pamięci

Nie ma pewności, czy Neumonda ma dostęp do własności intelektualnej Qimonda. Firma była w 2006 roku przejętym działem pamięci DRAM Infineona. Działalność upadła w 2009 roku, chociaż jej zasób patentów nadal był doceniany. Patenty te były powszechnie wykorzystywane przez producentów pamięci DRAM.

Stanowisko CEO w Neumondę obejmie profesor Peter Poechmueller, który obecnie zarządza firmą Memphis i pełnił funkcję wiceprezesa ds. rozwoju układów pamięci.

W ramach inicjatywy utworzono holding Neumonda GmbH, który zapewni dostawy układów pamięci za pośrednictwem trzech kanałów. Memphis Electronic będzie nadal dystrybuować układy scalone i moduły pamięci oraz rozszerzać ofertę chipów do specjalistycznych zastosowań. W tym czasie firma Intelligent Memory będzie nadal pełniła funkcję producenta pamięci zlecającego zamówienia w fabrykach innych podmiotów. Firma będzie oferowała pamięci DRAM i rozszerzała ofertę na produkty układów NAND flash oferowanych przez sieć globalnych dystrybutorów.

Neumonda Technology wejdzie w posiadanie opracowanych rozwiązań w zakresie testów pamięci i analizy uszkodzeń, które mogą być wykorzystane do walidacji chipów i poprawy jakości. Ta własność intelektualna ma pomóc producentom pamięci w oferowaniu złożonych układów pamięci do takich zastosowań, jak przemysłowy Internet Rzeczy (IIOT), sztuczna inteligencja (AI) i Edge Computing.

źródło: EE News Europe