Renesas wchodzi na rynek FPGA z tanią alternatywą

| Gospodarka Aktualności

Renesas wchodzi na rynek z układami FPGA o niskim poborze mocy, które pozycjonowane są jako tańsze rozwiązanie wobec ofert Intela (dawniej Altera) i Xilinx. Układy ForgeFPGA mają być kierowane do segmentów rynku, które potrzebują mniejszych ilości programowalnej logiki (zasobów), i dla tanich aplikacji. Takie aplikacje mogłyby wspierać czujniki stosowane w robotach i pojazdach autonomicznych, a także w szerokiej gamie maszyn przemysłowych, a nawet w zastosowaniach konsumenckich i IoT.

Renesas wchodzi na rynek FPGA z tanią alternatywą

Ceny jednostkowe będą kształtowały się znacznie poniżej 50 centów, a zapotrzebowanie na moc w trybie czuwania nie osiągnie połowy mocy układów konkurencyjnych. Początkowe wersje ForgeFPGA będą obsługiwać aplikacje wymagające mniej niż 5000 bramek logicznych i - wstępnie - urządzenia o rozmiarach 1K i 2K LUT. Oprogramowanie projektowe będzie dostępne za darmo.

Renesas to trzeci na rynku dostawca mikrokontrolerów dla motoryzacji (za Infineonem i NXP) z udziałem ok. 9% - takim jak ma TI. Na rynku FPGA czołowi gracze to Intel i Xilinx, którzy produkują zaawansowane układy dla m.in. centrów przetwarzania danych i przedsiębiorstw. W podobnym obszarze co Renesas działa też firma Microchip.