Projektanci układów scalonych optymistycznie patrzą na rok 2022

| Gospodarka Aktualności

Według źródeł branżowych umiejscowionych w łańcuchu dostaw, popyt na usługi projektowania układów scalonych będzie nadal przewyższał podaż - przynajmniej w pierwszej połowie 2022 r. Niektórzy obserwatorzy rynku przewidują, że podaż i popyt na półprzewodniki ulegną odwróceniu do końca 2022 r., jednak większość projektantów chipów uważa, że ​​zmiana nastąpi później.

Projektanci układów scalonych optymistycznie patrzą na rok 2022

Ponad połowa firm zajmujących się projektowaniem układów scalonych jest optymistycznie nastawiona do perspektyw dostaw w pierwszej połowie 2022 r., ponieważ wskazują, że żadne wydarzenia nie zmusiły ich klientów do modyfikowania zamówień. Firmy te z optymizmem patrzą również na drugą połowę 2022 r., choć - jak zwracają uwagę - kilku rodzajów chipów już nie brakuje. W rezultacie dostawcy układów rzadziej wytwarzanych widzą lepsze perspektywy niż ci, którzy produkują chipy, na które popyt jest mniejszy.

Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na proces 28 nm wykorzystywany do budowy chipsetów Wi-Fi 6/6E, sterowników wyświetlaczy OLED oraz chipów do integracji ekranów z funkcją dotyku (TDDI). Chociaż oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat zapotrzebowanie na te aplikacje pozostanie wysokie, prawdopodobnie zostaną przyjęte bardziej zaawansowane procesy, co doprowadzi do nadpodaży w zakresie procesu 28 nm.

Obserwatorzy rynku twierdzą, że wysoki popyt na półprzewodniki w końcu osłabnie, ale zmiana ta będzie następować stopniowo. Argumentują, że w najbliższych latach gwałtowna zmiana popytu na półprzewodniki jest mało prawdopodobna, i że rynek powinien być w stanie odbudować się w mniej niż kwartał, nawet jeśli niektóre firmy w krótkim czasie uwolnią duże ilości zapasów.

źródło: DigiTimes

Zobacz również